V banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí sa od začiatku tohto roka udomácňujú inonárodní rozprávkoví hrdinovia.

Prví boli Indiáni rôznych severoamerických kmeňov, neskôr k nim pribudli Afričania a v nedeľu 11. júna sa vo vile Dominka Skuteckého usídlia Židia. Židovské rozprávky tak zavŕšia triádu inonárodných príbehov v Bábkovom divadle na Rázcestí (BDNR).

Populárnou súčasťou židovskej kultúry sú príbehy a legendy o mestečku Chelm. Chelm je reálne mesto, nachádzajúce sa na východe Poľska. Obyvatelia Chelmu sa stali inšpiráciou mnohým židovským autorom, medzi nimi aj nositeľovi Nobelovej ceny Isaacovi Bashevisovi Singerovi, pre vytvorenie historiek o hlupákoch z Chelmu.

Prečo sa práve Chelmčania stali pre spisovateľov takouto bizarnou inšpiráciou? To je dodnes záhadou… Isté však je, že Chelm je podobný mnohým iným, reálnym či fiktívnym mestečkám v kultúrnej a literárnej histórií viacerých národov.

Na Slovensku všetci poznáme mudrlantské výmysly obyvateľov Kocúrkova. Spisovateľ Gabriel Chevallier je stvoriteľom mestečka Zvonodrozdova vo Francúzsku. Podobní mudrci žijú v gréckom meste Adbery, anglickom Gothame či nemeckom Shilde. Práve podobnosť osudov týchto špecifických obyvateľov bola rozhodujúcim faktom pri výbere námetu Židovských rozprávok. Minipríbehy o hlupákoch z Chelmu budú vznikať v originálnych divadielkach v bezprostrednej blízkosti detských divákov, v hudobnej kulise autentických židovských melódií a rytmov.

ŽIDOVSKÉ ROZPRÁVKY

Námety: Isaac Bashevis Singer – Príbehy pre deti, Hlupáci z Chelmu, Menachem Kipnis – Rabín bez hlavy. Scenár a réžia: Marián Pecko, Výprava: Ivana Macková a.h., Hudba: Róbert Mankovecký a.h. Účinkujú: Ivana Kováčová, Filip Štrba.

Premiéra Židovských rozprávok sa uskutoční v nedeľu 11. júna o 16. hod. v divadelnom Teátriu Bábkového divadla na Rázcestí. 

Zmyslom projektu Rozprávková geografia, v rámci ktorého inscenácie vznikli, je priniesť deťom od troch rokov príbehy z celého sveta. Predstaviť im inú, odlišnú kultúru a hľadať podobnosti s tou našou, slovanskou. Hľadať mosty a spojenia medzi rôznorodými rozprávkami, ako podnet pre objavenie odlišností a súčasne podobností medzi národmi a etnikami.Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.