Každý rok na jar pozývajú výskumné ústavy a univerzity celého sveta stredoškolákov na jednodňový program, aby si vyskúšali prácu na špici základného výskumu. V tomto roku sú Masterclasses organizované od 25. februára do 2. apríla a pritiahnu študentov zo 42 krajín. Svoje dvere v rámci programu študentom opäť otvorí 2. marca aj Fakulta prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorá sa do projektu zapája každoročne.  

shapeimage_1Hlavnou myšlienkou Majstrovských tried je umožniť študentom stať sa na jeden deň skutočnými vedcami a analyzovať dáta z Veľkého hadrónového kolajdera LHC v CERNe. „Študenti pri práci priamo s časticovými fyzikmi zistia, ako skutočne vyzerá vedecká práca. V majstrovských triedach pričuchnú k tomu, ako funguje moderný výskum vo fyzike,” hovorí Michael Kobel, profesor fyziky na Technickej univerzite v Drážďanoch a garant celého programu. Jedným z ťahákov podujatia je aj hľadanie Higgsovych bozónov.

Okrem toho si účastníci vyskúšajú aj spôsob komunikácie, ktorý je dnes bežnou súčasťou práce vo vede. Prostredníctvom videokonferencie sa na záver jednotlivé skupiny študentov z celej Európy spoja medzi sebou, zároveň aj s CERNom, či Fermilabom a odprezentujú tak svoje výsledky.

Masterclasses sú v Banskej Bystrici organizované už jedenástykrát. Univerzita Mateja Bela sa na programe podieľa od jeho vzniku a tento rok sa ho zúčastní 2. marca. Na akciu sa zaregistrovalo okolo 100 stredoškolákov prevažne z Banskobystrického kraja. „Každý rok sme svedkami veľkého záujmu a nadšenia účastníkov, ktorí si môžu vyskúšať CERNský výskum na vlastnej koži,“ hovorí docent Boris Tomášik z Katedry fyziky FPV UMB, odborný garant podujatia v Banskej Bystrici.