Už túto stredu 28. septembra o 17 – tej hodine odhalia návštevníci Thurzovho domu tajomstvá vyspelej civilizácie Mayov na prednáške Záhady starých Mayov: Pyramídy v pralese očami slovenských vedcov.

plagát_Stretnutia_s_minulosťou_pod_Zelenou_klenbou_s_Milanom_KOVÁČOMSlovenský bádateľ a zakladateľ vedeckej disciplíny, ktorá skúma zaniknutú mayskú civilizáciu je známy nielen v domácich odborných kruhoch, ale poznajú ho aj v zahraničí. To, čo sa podarilo archeologickému tímu Milana Kováča sa môže smelo označiť za husársky kúsok.  Práve vďaka jeho nálezom sa prepisujú dejiny starých Mayov  z obdobia predkolumbovskej Ameriky. Podľa popredného  mayológa nebude žiadnym prekvapením, ak sa raz objavy Slovákov dostanú napríklad aj na oficiálne bankovky Guatemaly. Táto stredoamerická krajina zobrazuje totiž objavy archeológov aj v pasoch, či na bankovkách.

Keď sa odborná verejnosť dozvedela, že Slovák Milan Kováč dostal licenciu na archeologický výskum v Guatemale, bol to porovnateľný úspech akoby naši archeológovia získali v Egypte samotnú Sakkáru (významné archeologické nálezisko v Egypte). Uaxactún je totiž po Tikale druhou najvýznamnejšou lokalitou mayológov, a pre Guatemalu je dôležitou súčasťou národnej identity.

Ak by ste sa chceli dozvedieť o Mayoch viac, akí boli v skutočnosti, čo spôsobilo zánik ich vyspelej civilizácie, v čom je ukryté tajomstvo mayského kalendára alebo ak vás zaujímajú najväčšie objavy slovenskej expedície v guatemalskej džungli, poznačte si dátum 28. september do kalendára. Práve v tento deň o 17 – tej hodine v rámci Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou priblíži profesor Milan Kováč návštevníkom Stredoslovenského múzea záhady starých Mayov.