Mestské zastupiteľstvo v Banskej Bystrici prijalo na jednom zo svojich zasadnutí Zásady zriaďovania a prevádzkovania sezónnych vonkajších obslužných zariadení, ktoré sú účinné od 9.4.2014. Toto rozhodnutie sa nerodilo ľahko, ale prináša prvé ovocie a naše Námestie SNP dostáva postupne krajší rozmer, a to tým, že prevádzkovateľom kaviarní, reštaurácií a pohostinstiev sa určili technické, architektonické a materiálové podmienky pre umiestnenie slnečníkov a markíz s presným odstupom od budov.

Lucia Fabriciusova orez zmenseny
JUDr. Lucia Fabriciusová.

Z estetického hľadiska slnečníky a markízy musia byť zhotovené vo svetlých pastelových farbách, v svetlej béžovej, krémovej alebo smotanovej farbe, bočné steny nemôžu byť opláštené. Týmto krokom sme si opäť polepšili a prispeli k statusu najkrajšieho námestia na Slovensku. Na historických budovách je konečne vidieť krásne fasády a návštevníci mesta sa môžu dostať až k samotným budovám, čo im pred tým znemožňovali samotné terasy.

Napriek tomu, že pre prevádzkovateľov letných terás tieto zásady znamenali zvýšené investície, väčšina z nich zosúladila ich vzhľad a technické parametre a prispeli aj oni svojou časťou k tomuto zámeru. Prevádzkovateľom, ktorí napriek nepriaznivému letnému počasiu a slabšej sezóne sa nielen nám obyvateľom postarali o príjemné chvíle strávené s priateľmi počas pár teplých dní na vynovených terasách, by sme sa mohli odvďačiť podporou a apelovaním na naše mestské zastupiteľstvo, aby im v roku 2015 znížili dane za užívanie verejného priestranstva, pretože bez nich a ich služieb, by naše námestie nemalo ten správny šmrnc. Určite by pomohla aj deratizácia verejných priestranstiev, nakoľko námestie je plné hlodavcov a iných škodcov, ktorí sa usídlili pod drevenými podlahami terás a kazia dojem z príjemného posedenia.

Podpora turizmu v meste nie je o drahých bilbordoch a farebných letáčikoch, ale o tom, aby sa návštevníci cítili v našom meste dobre. To sa však najprv musia samotní Bystričania stotožniť s myšlienkou, že chceme byť mestom turizmu a cestovného ruchu. Ak to dá obyvateľom prácu a oni budú spokojní, tak prečo nie. Najprv si však služby musia dovoliť kúpiť domáci a až potom môžeme pomýšľať nad tým, čo s turistami.