Banskobystrický okresný súd vyhlásil konkurz na majetok brusnianskych kúpeľov. Vo svojom stredajšom vydaní o tom informuje denník Hospodárske noviny.

kupele brusnoKonkurzu sa pritom kúpele snažili predísť dohodou so svojimi veriteľmi. S reštrukturalizačným plánom síce súhlasila väčšina subjektov, ktorým boli kúpele dlžné, no súd ním spoločnosť nepresvedčila. Podľa spomenutého denníka sa kúpeľom stala osudnou najmä pôžička na rekonštrukciu liečebného domu, ktorú nestíhali splácať.

Konkurz v praxi znamená rozpredaj majetku za účelom čo najvyššieho splatenia záväzkov. Šancou pre kúpele môže byť príchod nového investora, ktorý by konkurzom získal celý doterajší majetok. Pokiaľ sa však takýto investor nenájde, môže byť majetok rozpredaný i po častiach.

Generálny riaditeľ kúpeľov Štefan Hrčka, ktorý sa aktuálne uchádza o post primátora Banskej Bystrice, Hospodárskym novinám potvrdil, že rozhodnutím súdu o konkurze môže dôjsť k nevyplateniu až 20-tich miliónov z dlhu šplhajúceho sa k sume 31 miliónov eur. Akciová spoločnosť Kúpele Brusno sa totiž pôvodne s veritľmi dohodla na splácaní dlhov počas trinástich rokov, rozpredajom v konkurze môže dôjsť k značnému podhodnoteniu majetku.

Spoločnosť Kúpele Brusno, a.s. zároveň plní a distribuuje oceňovanú minerálnu vodu Brusnianka. Keďže ide o rovnaký subjekt, konkurzom hrozí, že i táto minerálna voda zmizne z pultov obchodov. Konkurz sa celkovo môže dotknúť až 150-tich zamestnancov.

História kúpeľov siaha do roku 1837, kedy tu bol dostavaný prvý kúpeľný dom. Ich novodobá história, počas ktorej sa kúpele opäť začali dostávať na mapu svojich návštevníkov a pacientov, sa píše zhruba posledných desať rokov.