Krátke správy

sobota 27.05. 19:25 -

Futbalisti Podbrezovej si Európsku ligu nezahrajú. Po famóznej jesennej časti sa im na jar nedarilo a napokon ani výmena trénera nestačila na potvrdenie štvrtého miesta v lige, ktoré im napokon ušlo prehrou v poslednom sobotňajšom kole na pôde majstra v Žiline. Domáci vyhrali zápas 4:0. Trenčín doma s Prešovom nezaváhal, v tabuľke Horehroncov preskočil a raduje sa z európskej miestenky.

piatok 26.05. 10:59 -

Ministerstvo vnútra potvrdilo rozhodnutie mesta, ktorému predchádzali mesiace príprav i verejné zhromaždenie, o vyhlásení Fončordy, ako samostatnej mestskej časti Banskej Bystrice. Tá dosiaľ oficiálne patrila pod Radvaň. Mestskými časťami sú už oficiálne aj Uhlisko či Pršianska terasa.

štvrtok 25.05. 12:28 -

Podľa informácií TA3 podal generálny prokurátor J. Čižnár Najvyššiemu súdu návrh na rozpustenie parlamentnej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko župana M. Kotlebu. Jej členovia čelia obvineniam z extrémizmu. Ako médiá už dávnejšie informovali, prívrženci ĽSNS už teraz ovládajú minimálne jeden ďalší politický subjekt.

streda 24.05. 16:37 -

Ak ste sa zúčastnili sobotňajšej Noci múzeí a galérií v Banskej Bystrici a vo Zvolene, ešte stále ste v hre o atraktívne ceny, ktoré organizátori pre účastníkov pripravili. Výhercov, spomedzi tých, ktorí odovzdali lístky s aspoň štyrmi pečiatkami, vyžrebujú v priestoroch Múzea SNP vo štvrtok popoludní.

pondelok 22.05. 16:55 -

V uliciach Banskej Bystrice môžete v týchto dňoch stretnúť legendárneho českého režiséra a herca Jiřího Menzla či oceňovaného rakúskeho herca Petra Simonischeka. Obaja stvárňujú hlavné úlohy v novom filme Martina Šulíka Tlmočník, ktorý sa natáča vo viacerých slovenských regiónoch, aktuálne v B. Bystrici a Ľubietovej.

pondelok 22.05. 10:49 -

Železnice Slovenskej republiky začali v pondelok s opravami trate na úseku Slovenská Ľupča – Banská Bystrica. Zváračské práce potrvajú do piatka vždy v čase od 10.35 do 13.20 h. V týchto časoch bude v úseku namiesto vlakov premávať náhradná autobusová doprava.

 

nedeľa 21.05. 12:02 -

Banskobystrickí hasiči a záchranári zasahujú na ceste I/59 pod Donovalmi nad osadou Hanesy pri dopravnej nehode automobilu, pri ktorej došlo aj ku zraneniu. Doprava je na mieste v jednom jazdnom pruhu obmedzená a na mieste sa tvoria menšie zdržania.

sobota 20.05. 17:32 -

Výskyt chrípky a akútnych respiračných ochorení s postupným nástupom leta výraznejšie klesá aj v Banskobystrickom kraji. Okres B. Bystrica však naďalej patrí medzi regióny s najvyššou chorobnosťou. Ako informoval banskobystrický RÚVZ, chorých bolo napríklad minulý týždeň menej než v rovnako období minulého roka.

piatok 19.05. 17:06 -

Nezávislý kandidát na predsedu BBSK Igor Kašper poukázal na prípady klientelizmu a rodinkárstva pri súčasnom vedení župy. Jeden z nich sa týka predaja krajského automobilu, v ktorom majú figurovať bratia župana M. Kotlebu a druhý prenájmu bytu vo Zvolene, ktorý mal výhodne získať člen ĽSNS. Vedenie kraja obvinenia odmietlo.

piatok 19.05. 16:01 -

V okolí rýchlostnej cesty R1 na kopci Banoš a v ďalších blízkych lokalitách na viacerých miestach horí trávnatý porast. Na mieste zasahujú banskobystrickí hasiči so štyrmi kusmi techniky.

streda 17.05. 17:10 -

Aj keď je hokejová európska Liga majstrov zatiaľ vnímaná skôr ako kvalitná príprava na úvod sezóny, diváci v B. Bystrici sa môžu od 24. augusta tešiť na nevšedné hokejové zážitky. Baranom sa v A skupine postavia rakúsky Red Bull Salzburg, nemecký Grizzlys Wolfsburg a fínska Tappara Tampere. Rozhodol o tom stredajší žreb v Kolíne nad Rýnom.

streda 17.05. 14:17 -

Novým asistentom trénera hokejistov HC ’05 Vladimíra Országha bude Kanaďan Dave Hunchak, ktorý má skúsenosti napríklad z WHL. Nástupcu Richarda Zedníka odporučili klubu hráči Jason Bast a Ty Wishart, ktorí za baranov hrali, resp. hrajú.

utorok 16.05. 15:27 -

Výzvu Stanislava Mičeva na podpis memoranda demokratických kandidátov, ktoré ich má zaviazať už v septembri podporiť najsilnejšieho, označujú viacerí ďalší kandidáti na predsedu BBSK za predčasnú. Mičev mal podľa nedávno zverejneného prieskumu vo februári, pred ohlásením kandidatúry väčšiny z adeptov, po M. Kotlebovi najsilnejšiu podporu. Voľby sa majú uskutočniť až v novembri, voľba župana bude prvýkrát len jednokolová.

utorok 16.05. 12:40 -

V regióne pribudlo ďalších osem kilometrov rýchlostnej cesty, konkrétne na úseku začínajúcom pred Zvolenskou Slatinou a Pstrušou, kde sa v utorok otvorený nový úsek rýchlostnej cesty R2 napája na dávnejšie dokončený obchvat Detvy. Obchvat Zvolena, ktorý by mal prepojiť aj cestu z Banskej Bystrice na Podpoľanie je ešte len vo fáze príprav.

utorok 16.05. 10:40 -

Ešte v úvode mája sme informovali, že samospráva plánuje väčšinu z prebytku minuloročného hospodárenia, ktorý spôsobili najmä zvýšené príjmy z podielových daní, plánuje využiť najmä na investície do ciest, ale aj školskej infraštruktúry. Plán vedenia mesta na utorňajšom zasadnutí potvrdili mestskí poslanci.

sobota 13.05. 6:46 -

V piatok po pol jedenástej večer zasahovali banskobystrickí hasiči pri záchrane muža z menšieho jazera v Slovenskej Ľupči. Z banskobystrickej stanice na pomoc vyrazilo sedem profesionálnych hasičov na dvoch kusoch techniky.

piatok 12.05. 17:43 -

Banskobystrickí leteckí záchranári leteli popoludní do oblasti Hrochoťského mlyna, kde si počas pílenia stromov 37-ročný muž poranil nohu. S ohľadom na náročný terén bol lekár vysadený z vrtuľníka pomocou navijaka. Na mieste pacienta zastabilizoval a pripravil na evakuáciu z terénu. Pacienta následne transportovali do Rooseveltovej nemocnice.

štvrtok 11.05. 17:35 -

Hokejista Tomáš Surový bude pokračovať v HC ’05. Domáci klub uprednostnil napriek iným ponukám. „Ako kapitán dokázal stmeliť kolektív aj v tých najťažších chvíľach a ako hráč išiel svojou bojovnosťou a výkonom všetkým príkladom,“ uviedol pre klubový web riaditeľ klubu Michal Longauer.

štvrtok 11.05. 17:08 -

Na Surovskej ulici v starej Sásovej po 16-tej hodine banskobystrickí hasiči pri požiari plynového kotla v jednom z rodinných domov. V akcii bolo sedem profesionálnych hasičov s dvomi kusmi techniky.

štvrtok 11.05. 11:57 -

Na rýchlostnej ceste R1 medzi Zvolenom a Žiarom nad Hronom došlo dopoludnia k vážnej dopravnej nehode, pri ktorej vozidlo prepravujúce drevo zrejme v dôsledku defektu prešlo do druhého pruhu a vysypané drevo spôsobilo poškodenia ďalších vozidiel, ako aj zranenia. Doprava je v smere na Žiar je presmerovaná po starej ceste.

utorok 09.05. 13:18 -

V súvislosti s opravou dilatácií mosta medzi križovatkou Lučatín (motorest) a križovatkou Ľubietová dochádza od utorka k obmedzeniu dopravy. Tá je riadená semaformi v jednom jazdnom pruhu a na mieste sa tvoria niekoľkominútové kolóny. Práce potrvajú podľa vývoja počasia približne týždeň a následne sa presunú na most pri výjazde z Medzibrodu pri Brusne.

piatok 05.05. 12:21 -

Richard Zedník nebude pokračovať ako asistent trénera Vladimíra Országha pri tíme hokejistov HC ’05. Podľa vyjadrenia pre agentúru SITA sa chce viac venovať rodine, s ktorou plánuje stráviť dlhší čas v USA, kde predtým roky ako aktívny hráč žil.

piatok 05.05. 10:52 -

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici informoval, že výskyt akútnych respiračných ochorení a chrípkových ochorení v kraji sa už počas aktuálneho týždňa dostal do očakávaného normálu. V minulých týždňoch však bolo chorých výrazne viac. Najviac trápili choroby kategóriu seniorov.

streda 03.05. 15:37 -

Banskobystrický hokejový klub, ktorý sa v skončenej sezóne stal slovenským šampiónom a už v závere leta bude Slovensko reprezentovať aj v Európskej hokejovej lige majstrov, povedie ďalej ako hlavný tréner Vladimír Országh. „Pre náš klub bol jasným a jediným kandidátom,“ povedal riaditeľ klubu Michal Longauer.

streda 03.05. 9:13 -

Polícia vykoná na cestách okresu B. Bystrica vo štvrtok 4. mája osobitnú dopravnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností vodičov. Tých príslušníci nemusia zastaviť priamo na ceste, ale pri zistení porušenia predpisov môže polícia zaslať rozhodnutie o uložení sankcie majiteľovi vozidla následne poštou.

sobota 29.04. 9:30 -

Ako sme informovali už v piatok, hladina rieky Hron sa pre výdatné zrážky v priebehu 24-hodín zdvihla viac než dvojnásobne. V centre B. Bystrice kulminovala na výške 302 cm v sobotu po 7.00 h ráno. Situácia by sa už podľa predpovede počasia mala upokojiť.

piatok 28.04. 16:01 -

Aktualizácia 5.5. – Muža polícia vypátrala. Polícia pátra po 56-ročnom Jánovi Peckovi z B. Bystrice. Naposledy ho videli v pondelok 24. apríla napoludnie na Námestí Slobody pri zastávke MHD. Odvtedy o sebe nepodáva žiadne správy. Pri sebe mal len mobilný telefón, ktorý je vypnutý. Je vysoký 175 cm, plnoštíhlej postavy, naposledy mal na sebe tmavomodré rifle a čiernu bundu s nápisom Reebok. Informácie o nezvestnom môžete podať na oddeleniach PZ alebo na linke 158.

piatok 28.04. 9:09 -

Na ceste I/59 pri Starých Horách zasahujú banskobystrickí hasiči pri vážnej nehode jedného automobilu, pri ktorej došlo aj ku zraneniam. Na mieste zasahuje päť profesionálnych hasičov s jedným kusom techniky a aj zdravotnícki záchranári.

utorok 25.04. 17:00 -

Nepresvedčivé výkony tímu v jarnej časti Fortuna ligy znamenali koniec pre trénera futbalistov Podbrezovej Mareka Fabuľu a jeho asistenta Miroslava Guzu. Klub už vybral aj jeho náhradníka, jednu z legiend banskobystrického futbalu – Karola Praženicu. Ten bol zatiaľ len trénerom v nižších súťažiach, posledne bol asistentom trénera Dunajskej Stredy. V realizačnom tíme Podbrezovej zostáva tréner brankárov Peter Boroš a kondičný tréner Andrej Caban.

pondelok 24.04. 10:33 -

Na ceste v smere od Donovalov už v intraviláne Banskej Bystrice, došlo okolo desiatej hodiny k nehode autobusu a nákladného motorového vozidla. Na mieste sa jedna osoba zranila. Zasahovali tu záchranári i banskobystrickí hasiči.