Krátke správy

štvrtok 17.08. 16:24 -

Krátko pred 16-tou hodinou sa banskobystrickým policajtom podarilo vypátrať 43-ročného väzňa, ktorý ráno ušiel z vonkajšieho pracoviska Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Radvani-Kráľovej. Polícia do pátrania zapojila policajtov nielen z B. Bystrice, ale aj okolitých okresov. Muža, ktorému mal pôvodný trest vypršať o pol roka, zadržali v katastri obce Lukavica. Väzňa čaká ďalšie obvinenie a následne dodatočný trest.

štvrtok 17.08. 11:26 -

Dnes o 7.40 h ráno ušiel z vonkajšieho pracoviska na Zvolenskej ceste v Banskej Bystrici väzeň, ktorý si inak odpykáva trest v Ústave v Radvani-Kráľovej. Polícia po ňom okamžite začala pátranie. O pomoc pri pátraní po 43-ročnom Štefanovi Botovi z Cinobane, z okresu Poltár, prosí polícia aj verejnosť, ktorá môže informácie poskytnúť na čísle 158. Polícia hľadaného popoludní vypátrala.

streda 16.08. 18:31 -

Krajský predseda Strany zelených Marek Mališ v stredu oznámil zámer kandidovať na post predsedu BBSK v novembrových voľbách. Kandidát z Kriváňa chce ponúknuť víziu zlepšenia životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja. Stal sa desiatym ohláseným kandidátom. V tomto počte nie je započítaný súčasný župan Marian Kotleba (Kotleba – ĽSNS), ktorý má svoj zámer oznámiť až koncom leta, aj keď aktuálne už schránkovým letákom so svojou fotkou propaguje jednu z akcií strany.

streda 16.08. 12:20 -

Fanúšikov futbalu odvezie do Kremničky autobus. Klub MFK Dukla pripravil pre priaznivcov novinku. Na nedeľný zápas s Krásnom nad Kysucou sa budú môcť fanúšikovia dostať špeciálnym autobusom, ktorý bude vyrážať o 9.15 zo Sásovej od polikliniky, o 9.30 zo Štiavničiek a 9.35 zo Sládkovičovej (SZU). Ďalší autobus vyrazí od Štiavničiek o 10.00 h a na Sládkovičovej sa zastaví o 10.05 h. Po zápase bude odchod autobusu od štadióna v Kremničke o 12.30 h.

streda 16.08. 8:29 -

Krátko pred ôsmou hodinou ráno sa na Ulici 29. augusta v Banskej Bystrici stala dopravná nehoda motocyklistu, pri ktorej došlo aj ku zraneniu. Na mieste zasahovali zdravotní záchranári, ale aj banskobystrickí hasiči.

utorok 15.08. 16:44 -

Tréner majstrovských baranov Vladimír Országh sa popri práci na klubovej úrovni opäť vracia aj k národnej reprezentácii. Bývalý úspešný reprezentant sa trénerskej funkcie asistenta hlavného trénera ujal už pri Vladimírovi Vůjtekovi v sezónach 2013/14 a 2014/15. Ako v utorok oznámil SZĽH, teraz bude aj asistentom nového reprezentačného trénera Craiga Ramsayho. Prvý zraz pod novými trénermi čaká slovenských hráčov na budúci týždeň.

utorok 15.08. 15:40 -

Metalový festival More than Fest, ktorý sa mal uskutočniť od 17. augusta v Zvolenskej Slatine, organizátori v utorok popoludní zrušili. Vystúpiť tam mali známe metalové kapely Amon Amarth, Pain či Powerwolf. Organizátorská agentúra EPG ako oficiálny dôvod uvádza technické príčiny. Zakúpené vstupenky je možné vrátiť na predajných miestach, kde boli zakúpené.

utorok 15.08. 7:25 -

Banskobystrickí hasiči vyrazili pred treťou ráno k požiaru na Rudohorskej ulici v Banskej Bystrici. Na Rudohorskej 16 horel stánok s občerstvením. Na miesto vyrazilo osem príslušníkov HaZZ s dvomi kusmi techniky.

nedeľa 13.08. 16:50 -

Dnes napoludnie došlo ku kurióznej mimoriadnej situácii na železnici medzi Žarnovicou a Novou Baňou. Na rýchliku Železničnej spoločnosti Slovensko Tekov, ktorý vyrazil z Banskej Bystrice a smeroval do Bratislavy, sa za jazdy odpojil rušeň od zvyšných vozňov. Doprava na trati bola dočasne prerušená, vlak do cieľovej stanice meškal takmer tri hodiny a meškania mali aj iné vlaky v oboch smeroch.

sobota 12.08. 19:06 -

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v sobotu v Lučenci prvýkrát v sezóne stratili zápasové body, keď síce od 8. minúty gólom Laksika vyhrávali, no po inkasovanom góle v 24. minúte sa hral nervóznejší zápas, na ktorý Dukla v druhom dejstve doplatila aj vylúčením a z Novohradu vezie len bod. V nedeľu 20. augusta o 10.30 h privítajú v Kremničke v ďalšom zápase III. ligy SsFZ Krásno nad Kysucou.

štvrtok 10.08. 13:52 -

V piatok 11. augusta o 12-tej hodine prebehne pravidelné preskúšanie prevádzkyschopnosti systémov varovania obyvateľstva v Slovenskej republike hlasitou skúškou sirén, ktoré sa rozozvučia stálym tónom na dve minúty.

štvrtok 10.08. 10:10 -

Počas piatka 11. augusta bude opäť na cestách v okrese Banská Bystrica viac policajtov. V rámci osobitej kontroly sa zamerajú na dodržiavanie povinností vodičov, pričom využijú aj inštitút objektívnej zodpovednosti. Oznámenie o uložení sankcie tak môže byť doručené majiteľovi vozidla až neskôr poštou.

štvrtok 10.08. 9:30 -

Župní poslanci na poslednú chvíľu schválili pravidlá pre nasledujúce voľby do zastupiteľstva BBSK, ktorými potvrdili súčasný stav. Termín na určenie obvodov a počtu poslancov vyprší v piatok. Uznesenie musí ešte podpísať župan Marian Kotleba (Kotleba – ĽSNS), ktorý pôvodne navrhoval zmeny. Kraj má 13 obvodov, ktoré reprezentuje 49 poslancov. Za okres B. Bystrica je to 8 poslancov. Kotleba po dnešnom zasadnutí povedal, že schválený materiál včas podpíše, čoho sa časť poslancov obávala. Krajské voľby sa uskutočnia 4. novembra.

streda 09.08. 16:38 -

Polícia prosí o pomoc pri pátraní po 54-ročnom Jurajovi Pavlišinovi z Banskej Bystrice, ktorý v pondelok 7. augusta skoro ráno odišiel z domova, pričom matke povedal, že ide k lekárke. U tej však nebol a od tej doby o ňom nik nevie. Pri sebe mal zrejme menšiu finančnú hotovosť sto eur a čierny ruksak. Ak máte o mužovi akékoľvek informácie, kontaktujte políciu na čísle 158.

streda 09.08. 11:10 -

Župan Marian Kotleba (Kotleba – ĽSNS) podľa kandidáta na predsedu BBSK Stanislava Mičeva taktizuje a „evidentne sa bojí prehry“ keď vyčkáva s ohlásením kandidatúry. Mičev v týchto dňoch presvedčil kandidáta pravicových strán Martina Klusa z SaS k podpisu memoranda o spoločnom postupe. Viacerí ostatní kandidáti sa spolupráci nebránia, no čas na ňu podľa nich nastane až na jeseň pred voľbami.

utorok 08.08. 19:30 -

Súčasná vládna kríza má prameniť aj z problémov medzi stranami SMER-SD a SNS v regiónoch. Podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku totiž nedošlo ku dohodnutým personálnym zmenám. SNS v regióne kontroluje napríklad post prednostu okresného úradu. „Som stále členom okresnej organizácie (SMER-SD, pozn. red) v B. Bystrici a nezaznamenal som za rok, rok a pol tejto koalície v rámci kraja alebo v okrese nejaké pnutie,“ povedal pre RTVS podpredseda vlády Peter Pellegrini. Minimálne na mestskej úrovni je ale opak pravdou. Začiatkom roka vystúpil z mestskej koalície Karol Konárik a žiadal SNS odstrániť aj z názvu koalície.

utorok 08.08. 17:38 -

V júni začalo Europa SC s rekonštrukciou podzemných garáží. Kým časť garáže s vchodom od Námestia SNP je už napriek prebiehajúcej rekonštrukcii návštevníkom dostupná, druhá časť garáže sa novej podoby má dočkať do polovice septembra.

utorok 08.08. 16:15 -

„Je tu príležitosť stoviek vysoko kvalifikovaných a nadpriemerne hodnotených miest,“ oznámil na utorňajšej tlačovej konferencii kandidát na predsedu BBSK Ján Lunter. Jeho zámerom je do kraja prilákať servisné centrá nadnárodných korporácií ako sú napríklad spoločnosti IMB či AT&T. „Trh v Bratislave je presýtený a nadnárodné korporácie hľadajú príležitosti v regiónoch. Je potrebné osloviť investorov a potrebujeme župana, ktorý je schopný si s nimi sadnúť za rokovací stôl,“ doplnil jeho syn Ondrej Lunter. Opierajú sa o vyjadrenia Americkej obchodnej komory, ktorá hovorí, že región Banskej Bystrice je pre investorov atraktívny.

pondelok 07.08. 22:50 -

Banskobystrickí hasiči okolo 22.30 h v pondelok večer vyrazili prvotne k požiaru bytu na Dolnej ulici v Banskej Bystrici. Napokon sa jednalo o požiar v priestoroch ázijskej reštaurácie na Dolnej 25. Na mieste zasahovalo desať príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s tromi kusmi techniky.

štvrtok 03.08. 8:51 -

Vysoké teploty nás čakajú aj v ďalších dňoch. Pre štvrtok platí v okrese Banská Bystrica výstraha SHMÚ 1. stupňa pre vysoké teploty, ktoré môžu dosiahnuť v tieni až 34 stupňov Celzia. Na piatok je vyhlásená až výstraha 2. stupňa, keďže teploty môžu byť ešte vyššie, a to do 36 stupňov. Teploty začnú výraznejšie klesať až na budúci týždeň.

streda 02.08. 13:21 -

Dovolenkári z Egypta mali na Sliači adrenalínové zakončenie dovolenky. Problémy malo pred pol deviatou ráno lietadlo egyptskej charterovej leteckej spoločnosti AMC airlines, ktorá lieta pre cestovnú kanceláriu ETI Slovakia do Hurgady. Podľa informácií BBonline.sk lietadlo malo problémy s podvozkom a s brzdením na pristávacej dráhe. Žiadny z pasažierov nebol zranený, letisko bolo pre zásah záchranných a technických zložiek dočasne uzavreté.

pondelok 31.07. 19:40 -

V roku 2016 navštívilo Banskú Bystricu o 24% turistov viac, než rok predtým. Celkovo sa tak počet turistov zvýšil o 10-tisíc a do mestskej pokladnice pribudlo za prenocovania o 26-tisíc eur viac. Na strednom Slovensku došlo k nárastu o 12%. Vo svojom večernom spravodajstve o tom informovala RTVS.

pondelok 31.07. 16:55 -

K netradičnému zásahu vyrazili banskobystrickí hasiči po pol piatej popoludní. V šachte neďaleko čerpacej stanice OMV pri Badíne podľa hlásenia uviazol pes. Na miesto vyrazilo päť profesionálnych hasičov s jedným kusom techniky.

nedeľa 30.07. 14:02 -

V nedeľu dopoludnia došlo na Donovaloch k tragédii, pri ktorej vyhasol život 38-ročného inštruktora paraglajdingu a jeho 59-ročnej klientky. Ako informoval portál cas.sk, dvojici sa vo výške do 30 metrov uvoľnila sedačka a obaja sa zrútili na zem. Zraneniam na mieste podľahli.

nedeľa 30.07. 9:49 -

Po Námestí SNP pribudla takzvaná vodná hmla, respektíve rozprašovač studenej vody na ďalšom z banskobystrických verejných priestranstiev. Mesto takéto zariadenie v závere týždňa nainštalovalo aj na chodníku v parku pod Pamätníkom SNP. Počas horúcich letných dní tak schladenie nájdete aj tu.

sobota 29.07. 11:42 -

Na Sliači pred pol treťou ráno nepristálo lietadlo spoločnosti Bulgaria Air z Burgasu, ktoré prevážalo dovolenkárov CK Solvex. Kvôli hmle na sliačskom letisku bolo odklonené do Košíc. Cestujúcich z Košíc následne odviezli autobusy. Na Sliači však čakal na odlet ďalší turnus dovolenkárov, po ktorých doteraz lietadlo neprišlo. Ako informuje Letisko Sliač na svojom facebooku, stále nemá informácie od dopravcu o prílete lietadla a cestujúcim zabezpečuje na svoje náklady občerstvenie či deky.

piatok 28.07. 10:45 -

V súvislosti s podujatím The Legits Blast, ktoré sa koná v Europa SC aj na časti horných parkovísk centra, musia vodiči počítať s výraznými obmedzeniami týkajúcimi sa nielen statickej dopravy. Keďže prebieha aj oprava podzemných parkovísk centra, na parkovanie vodiči čakajú v kolónach, a blokujú tak dopravu v okolí. V prípade návštevy Europa SC odporúčame využiť parkoviská na Štiavničkách.

streda 26.07. 8:12 -

Na Kollárovej ulici v centre Banskej Bystrice zasahovali po pol ôsmej ráno banskobystrickí hasiči, ktorých sem privolali kvôli požiaru unimobunky. Na mieste zasahovala trojica hasičských profesionálov s jedným  kusom techniky.

pondelok 24.07. 14:28 -

Na návrh predsedu BBSK M. Kotlebu (Kotleba – ĽSNS) zastupiteľstvo kraja rokovalo o návrhu na zníženie počtu poslancov zo 49 na 44. Kraj by usporil asi 250-tisíc eur. „Návrh je matematicky nezmyselný a uberá poslancov tam, kde ĽSNS nemá podporu a pridáva tam, kde má,“ uviedol poslanec BBSK J. Gajdošík (SMER-SD, KDH). Kotleba návrh napokon stiahol, rokovať o ňom majú poslanci znovu v auguste.

pondelok 24.07. 13:04 -

V pondelok začali na železničnej Trati SNP medzi stanicami Uľanka a Horná Štubňa rozsiahle rekonštrukčné práce. Tie sa týkajú mostných objektov ale aj viacerých tunelov. Opravy potrvajú do 10. augusta a v tejto súvislosti je väčšina vlakových liniek ZSSK v úseku nahradených autobusmi z hlavnej stanice po Hornú Štubňu. Niektoré vlaky smerujúce do Žiliny či Ostravy teraz cez Bystricu vôbec neprechádzajú, zo Zvolena sú vedené cez Kremnicu. Rozpis nájdete na stránke ZSSK.