Krátke správy

sobota 18.11. 9:30 -

V pondelok 20. novembra sa na Filozofickej fakulte UMB o 13.00 h. v miestnosti F313 uskutoční podujatie Mosty. Vystúpia na ňom študenti z Ukrajiny, ktorí chcú verejnosti prezentovať súčasnú Ukrajinu a ich život doma i u nás v Banskej Bystrici. Na filozofickej fakulte študuje takmer 50študentov z Ukrajiny. Cieľom podujatia je dokázať vzájomnú spolupatričnosť a toleranciu.

piatok 17.11. 9:30 -

Ponuka Stredoslovenského múzea bude aj v nedeľu 19. novembra pestrá. V Tihányiovskom kaštieli o 14.00 h. Imrich Kováč zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti návštevníkom kaštieľa porozpráva o význame vtáčích búdok a starostlivosti o mestské vtáctvo v zimnom období. V tvorivých dielňach si svoju zručnosť počas celej nedele preveria malí remeselníci na rovnomennom workshope, kde spoločnými silami zhotovia Valentínske búdky pre vtáčiky z Radvane.

štvrtok 16.11. 9:30 -

Kampaň Mladí proti drogám sa uskutočni 18. novembra o 20 h. v Art Clube Farhof na Námestí Š. Mojzesa 17. Akcia začne vernisážou putovnej výstavy psychadelických obrazov Romana Machoviča a programom pre mladých, kde vystúpia kapely zo Slovenska a Čiech.

utorok 14.11. 16:36 -

Stredoslovenské múzeum pripravilo pre rodiny s deťmi netradičnú aktivitu, ktorá preverí šikovnosť a zručnosť malých návštevníkov Tihányiovského kaštieľa a ich rodičov a utuží aj ich vzťah k prírode a zvieratám. Už túto zajtra, 15. novembra, o 16.00 h. bude príležitosť vytvoriť búdky pre zvieracích susedov zo sídliska Radvaň.

utorok 14.11. 9:30 -

Hudobné átrium Štátnej vedeckej knižnice a InfoUSA pozývajú milovníkov hudby na audiovizuálnu výstavu Zaostrené na muzikálSúčasťou podujatia sú filmové projekcie slávnych broadwayských muzikálov, realizované každú novembrovú stredu od 16.00 h. v Hudobnom átriu. Najbližšie sa môžete tešiť 15. novembra na inscenáciu Singin´in the Rain.

pondelok 13.11. 20:01 -

Cesta I/59 cez Donovaly bola večer uzatvorená pre všetku dopravu z dôvodu mrznúceho sneženia, zlej zjazdnosti horského priechodu a skríženia autobusu na ceste. Obchádzka je možná cez Šturec, kde je však rovnako potrebné počítať s pomalšou premávkou v dôsledku poveternostnej situácie.

pondelok 13.11. 14:15 -

Počas stredy 15. novembra vykoná polícia na cestách okresu Banská Bystrica osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. V rámci objektívnej zodpovednosti nemusia byť vodiči zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale polícia rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt pošle držiteľovi vozidla poštou.

piatok 10.11. 10:30 -

Štátna vedecká knižnica pripravuje improvizačný rytmický workshop Rytmy a zvuky perkusií v utorky 14. a 28. novembra a 12. decembra vždy o 16.00 h. Ak zdieľate nadšenie pre rytmus a improvizáciu zábavnou formou, tak toto podujatie je práve pre vás. Vstup na akciu je voľný.

štvrtok 09.11. 12:53 -

V piatok 10. novembra o 12-tej hodine prebehne pravidelné preskúšanie prevádzkyschopnosti systémov varovania obyvateľstva v Slovenskej republike hlasitou skúškou sirén, ktoré sa rozozvučia stálym tónom na dve minúty.

štvrtok 09.11. 9:30 -

Počas piatka 10. novembra vykoná polícia na cestách okresu Banská Bystrica osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. V rámci objektívnej zodpovednosti nemusia byť vodiči zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale polícia rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt pošle držiteľovi vozidla poštou.

utorok 07.11. 18:01 -

Poslankyňa NRSR Viera Dubačová z B. Bystrice, ktorá sa v sobotňajších voľbách stala vďaka hlasom 9543 voličov aj poslankyňou krajského zastupiteľstva oznámila, že sa už v budúcoročných voľbách nebude znovu uchádzať o post mestskej poslankyne. Funkčné obdobie v mestskom parlamente chce však dokončiť pre dotiahnutie svojej agendy a preto, aby neuvoľnila miesto kandidátovi koalície strán Smer-SD, SNS, SDKÚ-DS, vyhlásila.

utorok 07.11. 10:41 -

Hudobné átrium Štátnej vedeckej knižnice a InfoUSA pozývajú milovníkov hudby na audiovizuálnu výstavu Zaostrené na muzikálSúčasťou podujatia sú filmové projekcie slávnych broadwayských muzikálov, realizované každú novembrovú stredu od 16.00 h. v Hudobnom átriu. Najbližšie sa môžete tešiť 8. novembra na inscenáciu Hello, Dolly!

pondelok 06.11. 18:25 -

Banskobystrickí hasiči vyrazili v pondelok krátko po 17-tej hodine na rýchlostnú cestu R1 pri obci Badín v smere do Zvolena kvôli dopravnej nehode dodávky a osobného auta. Blokovaný je pravý jazdný pruh, tvoria sa kolóny.

pondelok 06.11. 17:30 -

V pondelok popoludní sa v kaviarni hotela Národný dom v B. Bystrici uskutočnilo neformálne stretnutie prezidenta Andreja Kisku s novozvoleným predsedom BBSK Jánom Lunterom. Prezident pred voľbami otvorene uvítal rozhodnutie M. Klusa a S. Mičeva v podpore Luntera a vyzýval voličov na voľbu proti extrémizmu. O odstupujúcom predsedovi kraja M. Kotlebovi (Kotleba-ĽSNS) prezident dlhodobo hovoril ako o fašistovi a prezidentský palác ho nepozýval na viaceré oficiálne podujatia.

pondelok 06.11. 8:46 -

V nedeľu v rodnej brazílskej Londrine zomrel vo veku 25 rokov bývalý futbalista Dukly Banská Bystrica, predtým Baníka Ružiná a neskôr aj anglického Stoke City a naposledy moldavského Sheriff Tiraspol Dionatan Teixeira. Príčinou úmrtia bývalého reprezentanta Slovenska do 21 rokov malo byť zlyhanie srdca. Talentovaný obranca odohral najviac súťažných zápasov v seniorskej kategórii práve v Dukle, kde pôsobil v rokoch 2013 a 2014.

nedeľa 05.11. 10:28 -

Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko doterajšieho predsedu BBSK Mariana Kotlebu získala vo voľbách do samosprávnych krajov len dva poslanecké mandáty. Marian Kotleba sa stal poslancom v B. Bystrici a Milan Uhrík v Nitre. Obaja sú zároveň poslancami Národnej rady, pričom obaja kandidovali aj na županov. Strana sa k výsledkom vyjadrí dnes popoludní vo svojom sídle v B. Bystrici.

nedeľa 05.11. 3:12 -

Je sčítaných 100% okrskov Banskobystrického samosprávneho kraja. Víťaz volieb – nezávislý kandidát Ján Lunter, získal celkom podporu 99 169 voličov. Druhý v poradí – súčasný predseda kraja Marian Kotleba (Kotleba – ĽSNS) získal 47 502 hlasov. Pre Luntera ide o dosiaľ najsilnejší mandát predsedu BBSK v histórii. Všetko dôležité sledujeme naživo.

sobota 04.11. 20:44 -

Volebná účasť bude v týchto krajských voľbách v BBSK zrejme rekordná. Po pol deviatej večer hlási viacero okrskov v Banskej Bystrici prekročenie hranice 50% a napríklad aj zo Slovenskej Ľupče hlásia už účasť okolo 45%. Volebné dianie budeme sledovať na BBonline.sk naživo po 21.30 h.

sobota 04.11. 11:39 -

Banskobystričania, ktorí sa ráno a dopoludnia zúčastnili volieb do orgánov samosprávnych krajov, hlásia z množstva okrskov niekoľkominútové čakania a dlhé rady. Tie poznáme najmä z parlamentných či prezidentských volieb. Posledné krajské voľby v roku 2013 mali však účasť v rámci Slovenska len 20,11%, pričom v B. Bystrici to bolo cez 25 v prvom kole a v druhom takmer 30%. Už prieskumy naznačovali, že účasť bude tentokrát vyššia.

sobota 04.11. 10:30 -

Stredoslovenské osvetové stredisko, Múzeum SNP a autori Eduard Genserek a Juraj Vohnout Vás pozývajú na vernisáž výstav, ktorá sa uskutoční v utorok 7. novembra 2017 o 18.00 h vo výstavných priestoroch Múzea SNP. Výstavy sú súčasťou podujatia Víkend s fotografiou, ktorú organizuje Stredoslovenské osvetové stredisko. Viac informácií nájdete na stránke Múzea SNP.

piatok 03.11. 16:51 -

Blíži sa opäť prvá nedeľa v mesiaci a 5. novembra tak bude celkom 37 pracovísk múzeí a galérií na Slovensku sprístupnených návštevníkom bezplatne. Ide napríklad o Múzeum SNP v B. Bystrici, ale aj expozície na hradoch a zámkoch, a to aj v takom v Modrom Kameni či Bojniciach. Úplný zoznam nájdete na stránkach Ministerstva kultúry.

štvrtok 02.11. 12:37 -

Dnes, 2. novembra o 18.00 h bude k kníhkupecvte Panta Rhei predávať knihy majster sveta v hokeji z roku 2002 Ján Lašák. Môžete sa tiež zapojiť do zbierky na projekt Nadácia Kvapka Nádeje SR. Kúpou knihy venujete 1% z kúpnej ceny práve tejto nadácii, vyzbierané prostriedky sú určené na renováciu izieb Transplantačnej jednotky kostnej drene DFNsP v Bratislave.

streda 01.11. 18:40 -

Po 18-tej hodine došlo na ceste I/66 pred Slovenskou Ľupčou v úrovni pri Biotike k dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel. Kvôli zraneniam pasažierov na mieste zasahujú všetky bezpečnostné zložky, na ceste sa tvoria kolóny. Ako obchádzku možno použiť cestu cez Slovenskú Ľupču.

streda 01.11. 9:30 -

Počas piatka 3. novembra vykoná polícia na cestách okresu Banská Bystrica osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. V rámci objektívnej zodpovednosti nemusia byť vodiči zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale polícia rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt pošle držiteľovi vozidla poštou.

utorok 31.10. 13:11 -

Politická strana NAJ stiahla svojho kandidáta na post predsedu BBSK Zdenka Očovana z kandidátnej listiny strany. O hlasy voličov sa tak aktuálne uchádza ešte 9 kandidátov na post predsedu kraja z pôvodných sedemnástich. Voľby sa uskutočnia v sobotu 4. novembra od 7.00 do 22.00 h.

pondelok 30.10. 16:19 -

Odborník na extrémizmus R. Bránik na základe svojich dôkazov obvinil vedenie úradu BBSK z falšovania úradných listín či zneužívania právomocí verejného činiteľa. Úrad mal podľa neho viesť dvojitú evidenciu dochádzky a zamestnanci v pracovnej dobe pracovať aj pre ĽSNS, napríklad ako hliadky vo vlakoch. „Načo by sme neoficiálnu dochádzku viedli a zároveň ju oficiálne podpisovali? Aby ju pán Bránik našiel? Veď to ani nedáva logiku,“ reagoval riaditeľ úradu M. Uhrík (Kotleba – ĽSNS).

nedeľa 29.10. 18:22 -

V súvislosti s mimoriadne silným vetrom počas nedele už hasiči v kraji absolvovali desiatky výjazdov. Jedná sa najmä o spadnuté stromy, ktoré komplikujú život obyvateľom. Popoludní takýto zablokoval jeden jazdný pruh v ceste na Kordíky, podvečer zas strom spadol na auto na ulici Československej armády.

nedeľa 29.10. 11:27 -

Zatiaľ čo väčšina hasičov v kraji zasahuje kvôli mimoriadnej poveternostnej situácii, desiatka banskobystrických hasičov na troch vozidlách vyrazila pred jedenástou hodinou na Švermovu ulicu. V stupačke jedného z bytových domov tu začalo horieť na úrovni druhého podlažia.

nedeľa 29.10. 9:40 -

Predpovede meteorológov sa naplnili a vyššie položené miesta v regióne dnes zasiahlo sneženie. Najviac to pocítia vodiči na horskom priechode Donovaly, ktorý je síce zatiaľ zjazdný bez obmedzení, no chladná vlhká vozovka v kombinácii s tvorbou snehových jazykov už vonkoncom nie je vhodná pre vodičov, ktorí ešte jazdia na letných pneumatikách.

sobota 28.10. 14:22 -

SHMÚ vydal pre okres B. Bystrica na nedeľu výstrahy 1. a 2. stupňa pred silným vetrom a tvorbou snehových jazykov a závejov. Vietor bude silnieť postupne počas dňa. Aj v meste by mohol večer dosiahnuť v nárazoch rýchlosť do 22 metrov za sekundu. Vo vyšších polohách nad pásmom lesa to môže byť popoludní v nárazoch až do 44 m/s, čo je v prepočte až 160 km/h. Vietor tak môže napáchať škody na majetku a ohroziť aj ľudské aktivity. Počas dňa má navyše pršať, prípadne snežiť, keďže teploty sa priblížia k nule.