Krátke správy

piatok 22.09. 7:29 -

Na ceste I/66 pri výjazde z Banskej Bystrice v smere na Brezno museli pred siedmou ráno zasahovať hasiči i záchranári pri nehode dvoch osobných motorových vozidiel, pri ktorej jeden vodič skolaboval a došlo k čelnej zrážke.

štvrtok 21.09. 9:05 -

Už v piatok 22. septembra bude polícia vykonávať ďalšiu z osobitných kontrol na cestách v okrese Banská Bystrica. Dohliadať bude na dodržiavanie povinností vodičov, a to aj za využitia inštitútu objektívnej zodpovednosti. Po zistení priestupku tak polícia môže zaslať oznámenie o uložení sankcie majiteľovi vozidla poštou až dodatočne.

streda 20.09. 19:25 -

Platforma Nie v našom meste v stredu usporiadala v CNK Záhrada ďalšiu diskusiu kandidátov na post predsedu BBSK. Aj keď pozvala štvoricu prieskumovo najsilnejších kandidátov mimo M. Kotlebu (J. Luntera, M. Klusa, M. Juhaniaka, S. Mičeva), napokon pripustili aj I. Kašpera. Diskusiu sprevádzala ostrá vzájomná kritika a podráždené reakcie viacerých kandidátov. Prisľúbili však zodpovedné rozhodnutie o možnej vzájomnej podpore do polovice októbra. Do začiatku októbra majú byť známe až tri prieskumy verejnej mienky, ktoré si kandidáti dajú vypracovať.

utorok 19.09. 21:51 -

Po štyroch prehrách prišli vytúžené tri body. V domácom stretnutí 9. kola Fortuna ligy proti Tatranu Prešov sa po góloch Djordjeviča a Bernadinu zrodila výhra Podbrezovej 2:0. Staronový kouč Marek Fabuľa tak zažil víťazný návrat. Pre Podbrezovú ide len o druhé víťazstvo v tejto sezóne  a celkovo má na konte sedem bodov. Najbližšie sa predstaví v sobotu na pôde Zlatých Moraviec.

utorok 19.09. 13:44 -

V tíme prvoligového FK Železiarne Podbrezová došlo k očakávanej trénerskej zmene. Do horúceho kresla sa vracia Marek Fabuľa, ktorý viedol Podbrezovú v minulej sezóne. Napriek úspešnej jeseni sa mu neskôr stali osudnými nelichotivé výsledky na jar. Stolička pod doterajším trénerom Karolom Praženicom sa triasla už dlhšie, Podbrezová má po ôsmych kolách v tabuľke Fortuna ligy len 4 body.

utorok 19.09. 12:12 -

Uprostred komplexu budov Základnej školy Sitnianska 32 na sídlisku Rudlová-Sásová roky chátra betónový priestor átria, ktorý škola využíva na svoje akcie. V utorok mestskí poslanci schválili zmenu tohtoročného rozpočtu samosprávy, ktorou vyčlenili sumu 68-tisíc eur na rekonštrukciu priestoru. Ten by mal po novom slúžiť verejnosti ako amfiteáter pre kultúrne podujatia a premietania.

pondelok 18.09. 15:06 -

Ako sme už informovali, priestory Nákupného centra Terminal a autobusovej stanice sa verejnosti otvárajú vo štvrtok o 9-tej hodine. Už v ten deň sem bude zachádzať aj medzimestská linka SAD Zvolen medzi B. Bystricou a Zvolenom. Kompletná dopravná prevádzka sem bude z dočasnej stanice na Mičinskej presunutá od polnoci z piatka na sobotu 23.9. Od prvého októbra budú na novú autobusovú stanicu zachádzať aj niektoré linky MHD.

pondelok 18.09. 8:22 -

Na Okružnej ulici na Fončorde sa stala pred ôsmou hodinou ráno dopravná nehoda troch vozidiel, pri ktorej došlo aj ku ľahkému zraneniu a tiež úniku prevádzkových kvapalín z vozidiel. Na mieste zasahovali banskobystrickí hasiči.

nedeľa 17.09. 10:56 -

Futbalisti Podbrezovej sa nachádzajú vo veľkej kríze. Včera nestačili na nováčika súťaže Nitru a na jeho pôde prehrali tesne 0:1. O jediný gól sa postaral v 58. minúte Tomáš Kóňa, ktorý sa presadil z rohového kopu. Zverencom trénera Praženicu patrí po 8. kole so ziskom štyroch bodov predposledná 11. pozícia. Najbližší zápas odohrajú železiari v utorok 19. septembra, keď na domácej pôde hostia 1. FC Tatran Prešov. Výkop duelu je stanovený na 19.00 h.

piatok 15.09. 21:17 -

Kandidáti na predsedu BBSK M. Klus (SaS, OĽANO,NOVA, KDH, OKS), S. Mičev, P. Greksa, M. Urbáni (SMS), I. Kašper a V. Baňák (JĽSS) sa v rámci ďalšieho spoločného okrúhleho stola, po prvotnom odmietnutí ponuky na spoločný prieskum od kandidáta J. Luntera, zhodli na realizácii vlastného prieskumu, možno i dvoch. Do konca septembra tak majú byť známe minimálne dva prieskumy, ktoré naznačia ďalší postup kandidátov. Spolu ich je pritom až sedemnásť.

piatok 15.09. 11:10 -

Štvrtkový požiar v areáli strelnice pri obci Sielnica hasili hasiči zo Zvolena a Banskej Bystrice či dobrovoľní hasiči zo Sielnice do večerných hodín a jeho následky likvidovali až do skorého rána. Kvôli hrozbe z uloženého streliva využívali pri hasení aj špeciálne hasiace monitory. Škodu predbežne vyčíslili na 230-tisíc eur.

štvrtok 14.09. 15:32 -

V Sielnici horí administratívna budova tamojšej strelnice. Na mieste je momentálne 16 hasičov s ôsmimi kusmi hasičskej techniky. Jedna osoba mala na mieste utrpieť ťažké popáleniny. Zásah komplikuje fakt, že v objekte je uskladnený aj presne neurčený počet zbraní a streliva.

štvrtok 14.09. 14:22 -

Ku kampani Európskeho týždňa mobility, ktorej cieľom je podporovať rozvoj hromadnej dopravy či spôsobov prepravy šetrných k životnému prostrediu, sa pridáva aj Železničná spoločnosť Slovensko. Počas budúceho týždňa, od pondelka 18. do piatka 22. septembra budú všetky osobné vlaky a vlaky typu REX za polovicu. Celý lístok medzi Banskou Bystricou a Zvolenom tak počas akcie vyjde napríklad len na 0,65 €.

štvrtok 14.09. 8:15 -

Richard Zedník sa vracia do úlohy asistenta hlavného trénera HC ’05 iClinic Banská Bystrica. Pri Vladimírovi Országhovi zároveň končí kanadský odborník Dave Hunchak, ktorý do realizačného tímu prišiel v lete práve ako náhrada za Zedníka, ktorý si chcel dať od hokeja pauzu a tráviť čas s rodinou.

streda 13.09. 15:05 -

Na ulici Závoz, ktorá spája Skubín s Fončordou, bude vo štvrtok 14. septembra od 8.00 h prebiehať oprava vozovky. Následná pokládka novej vrchnej vrstvy asfaltu prebehne, v prípade priaznivého počasia, v pondelok 18. septembra od 8.00 h. V uvedených termínoch tu preto nebude možný prejazd motorovými vozidlami.

pondelok 11.09. 18:38 -

O osem miest poslancov zastupiteľstva BBSK za obvod Banská Bystrica sa chce v novembrových voľbách uchádzať 80 kandidátov. Vyplýva to z predbežného zverejneného zoznamu. Záujem o pasívne volebné právo je vyšší než pred štyrmi rokmi, keď sa o kreslo poslanca uchádzalo 62 kandidátov. V roku 2009 to bolo 90, v roku 2005 spolu 74 a v prvých župných voľbách v roku 2001 celkom 114 uchádzačov z okresu B. Bystrica.

pondelok 11.09. 14:40 -

Banskobystričan Marek Čanecký sa 24. septembra prvýkrát postaví na štart cyklistických Majstrovstiev sveta. Cyklista tímu Amplatz-BMC bude v prospech obhajcu titulu Petra Sagana bojovať v nórskom Bergene aj po boku Patrika Tybora z CK Dukla Banská Bystrica, Juraja Sagana, Michaela Kolářa a Erika Bašku (všetci Bora-Hansgrohe).

pondelok 11.09. 12:55 -

Vo štvrtok 14. septembra o 19.00 h sa môžu priaznivci hokeja v  kaviarni Sedria stretnúť s Richardom Lintnerom. Bývalý hokejový reprezentant a v súčasnosti šéf Pro-Hokeja bude diskutovať o budúcnosti Tipsport ligy, jej novinkách či reprezentácii. Vstupenky, ktorých hodnota zároveň slúži ako konzumné v podniku, je možné rezervovať si priamo v kaviarni na Komenského 3 alebo cez e-mail.

pondelok 11.09. 8:29 -

V pondelok sa končia aj posledné uzávierky v súvislosti so skončeným 360. Radvanským jarmokom. Väčšina uzavretých alebo zjednosmernených komunikácií sa vrátila do pôvodného režimu už počas noci. Prístupné ešte počas pondelka nebude parkovisko a prejazd cestou na Hronskom predmestí od mosta pri malej železničnej stanici smerom ku križovatke pri moste pod Kapitulskou. Uzávierka sa tu končí až v pondelok o 20-tej hodine.

piatok 08.09. 8:23 -

vo štvrtok večer sa otvorili prvé stánky a rozkrútili kolotoče. Jubilejný 360. Radvanský jarmok však so svojim kultúrnym programom a tiež remeselnými trhmi oficiálne začína až dnes. Otvárací ceremoniál sa uskutoční o 17-tej hodine. V programe na Námestí SNP večer vystúpi napríklad FS Urpín.

štvrtok 07.09. 12:52 -

V piatok 8. septembra o 12-tej hodine prebehne pravidelné preskúšanie prevádzkyschopnosti systémov varovania obyvateľstva v Slovenskej republike hlasitou skúškou sirén, ktoré sa rozozvučia stálym tónom na dve minúty.

streda 06.09. 15:09 -

Nové parkovisko na Rudohorskej ulici uprostred Sásovej, s ktorého budovaním mesto začalo na začiatku júla, je hotové. Oficiálne ho otvoria vo štvrtok ráno. Vodičom tu bude k dispozícii celkom 116 parkovacích miest. Samospráva ich spoplatnenie neplánuje, naopak podobné plochy by mali v dohľadnej dobe pribudnúť aj v Podlaviciach či na Fončorde.

utorok 05.09. 22:01 -

Kvôli príznakom iskrenia z komína v areáli budov bývalej OTP banky na Námestí SNP, respektíve na ulici Horná Strieborná, zasahujú banskobystrickí hasiči. Na miesto vyrazilo osem príslušníkov HaZZ s dvomi kusmi techniky.

utorok 05.09. 17:30 -

Krajský predseda Strany zelených Marek Mališ, ktorý sa plánoval uchádzať o post župana, napokon do dnešnej polnoci kedy je termín na podanie kandidátok, nepodá svoju kandidačnú listinu. Ako vyhlásil, krajská rada Strany zelených sa spolu s ním rozhodla podporiť kandidatúru Mariana Kotlebu (Kotleba – ĽSNS). Po tomto vyhlásení však Strana zelených zareagovala jeho vylúčením zo strany.

pondelok 04.09. 15:12 -

Nový školský rok v jedenástich základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica privítal 5412 žiakov, čo je o 133 viac ako vlani. Do školských lavíc si po prvý raz sadlo 761 prváčikov. V porovnaní s minulým rokom sa počet navýšil o 102 detí. Svoje priestory otvorila aj nová materská škola Bakossova 5, v ktorej privítali 44 malých škôlkarov.

sobota 02.09. 13:07 -

Ako sme už avizovali, v nedeľu budú kvôli maratónu od 8.00 do približne 14.00 h uzatvorené ulice vo viacerých častiach mesta, čo značne obmedzí a niekde až úplne zastaví mestskú hromadnú dopravu a znemožní prejazd autami. Pre fanúšikov futbalovej Dukly ale bude aj tentokrát dopoludnia pripravený autobus a špeciálne budú vypravené aj autobusy pre hokejových fanúšikov na zápas baranov proti Salzburgu. Rozpisy nájdete v článku.

piatok 01.09. 14:13 -

Na ceste I/66 pri Slovenskej Ľupči zasahujú záchranné zložky pri vážnej dopravnej nehode, pri ktorej pred druhou popoludní došlo aj ku zraneniu osôb. Na mieste je okrem záchranárov aj pätica príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z Banskej Bystrice s dvomi kusmi techniky. Doprava v úseku je dočasne zastavená a presmerovaná starou cestou cez Slovenskú Ľupču a Lučatín.

piatok 01.09. 10:57 -

Bývalý futbalista Dukly Banská Bystrica – Brezniansky rodák Matej Podstavek, ktorý neskôr pôsobil v Českých Budejoviciach, dánskom FC Fredericia či libanonskom klube Al-Ansar, prestúpil do dánskeho druholigového Thisted FC. „Som rád, že som sa vrátil tam, kde sa mi darilo a kde ľudia konajú presne tak, ako hovoria,“ hovorí 26-ročný futbalista, ktorý v lete absolvoval aj skúšky v škótskom Kilmarnocku či anglickom Coventry city.

štvrtok 31.08. 14:31 -

Marian Kotleba (Kotleba – ĽSNS) na tlačovej konferencii vo štvrtok popoludní oznámil, že je hrdý na výsledky, ktoré sa mu vo vedení župy podarilo dosiahnuť. Aj preto sa bude opätovne uchádzať o post predsedu BBSK. Podľa posledného prieskumu má Kotleba, spolu s nezávislým kandidátom Jánom Lunterom, ktorý postupne zbiera i politickú podporu, najväčšie šance zvíťaziť v ponovom len jednokolovej voľbe župana. Tá sa spolu s voľbami do krajského zastupiteľstva uskutoční 4. novembra. O post predsedu kraja sa zatiaľ uchádza spolu dvanásť kandidátov.

štvrtok 31.08. 13:22 -

Kandidát na predsedu BBSK a riaditeľ Múzea SNP podal žalobu riaditeľa úradu BBSK a kandidáta na predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Uhríka (Kotleba – ĽSNS) za výroky o tom, že Mičev bol spolupracovníkom ŠTB. Výroky sú podľa Mičeva nepravdivé a ako dôkaz podáva aj vyjadrenie Ústava pamäti národa. „Byť v ŠTB mi svedomie nikdy nedovolilo,“ hovorí Mičev, ktorý ako nezávislý pokračuje v kampani do volieb predsedu kraja.