Príbeh banskobystrickej firmy Grand Power a jej konateľa a vynálezcu Jaroslava Kuracinu je ukážkovým príkladom uskutočnenia „amerického sna“ v slovenských podmienkach.

Spoločnosť Grand Power sa od roku 2002 zaoberá konštrukciou a výrobou strelných zbraní, pričom produkcia smeruje najmä do zahraničia (Rusko, USA, Ukrajina, Indonézia…). V súčasnosti firma zamestnáva 40 ľudí a výroba dosahuje viac ako 2000 kusov zbraní mesačne.

Zakladateľ firmy Jaroslav Kuracina mal od malička vzťah ku konštrukcii zbraní. Jeho starý otec bol aktívny účastník Slovenského národného povstania a po vojne pôsobil ako tréner streleckých športových disciplín. Vďaka nemu mohol skúmať mechanizmus zbraní a tento záujem vyústil do rozhodnutia ísť študovať Vysokú vojenskú školu. Počas štúdia vznikli prvé konštrukčné náčrty pištolí a ako profesionálny  vojak si nechal neskôr patentovať  svoje konštrukčné riešenia. V roku 1997 uzavrel zmluvu s Považskými zbrojárňami, ktoré začali vyrábať model Q2000 a o pár mesiacov neskôr spoločnosť Kinex Grand vyrobila prvé kusy modelu K1. Považské zbrojárne však skrachovali a nevyšlo to ani v spoločnosti Kinex Grand.

Po krátkom pôsobení u českých susedov sa Kuracina rozhodol pre vlastné podnikanie, no začiatky boli viac ako ťažké. „Medzinárodné patentové listiny neboli pre bankových úradníkov dostatočnou zárukou potenciálu môjho podnikateľského zámeru. Napokon bola moja firma založená s finančnou pomocou niekoľkých priateľov, pričom môžem byť hrdý, že sme nikdy nemali ani korunu bankového úveru. S odstupom času na to spomínam s úsmevom, ale vtedy som mal pocit, že búram múr vlastnou hlavou,“ spomína na podnikateľské začiatky Jaroslav Kuracina. Model K1 premenovali na K100 (K ako prvé písmeno priezviska a 100 ako aktuálna váha Jaroslava Kuracinu) a spočiatku bol jediným zamestnancom vo firme iba Kuracina. Postupne začal prichádzať úspech. Najviac mi asi pomohlo, že sme sa od začiatku neorientovali na ozbrojené zložky, ale na civilný trh,“ hovorí Kuracina, ktorý sa drží myšlienky, že pištole nie sú zbrane, ale hračky pre veľké deti. Zbraň pomohli spropagovať slovenskí športoví strelci na medzinárodných súťažiach, dosiahla úspech na výstavách a stala sa súčasťou portfólia významnej americkej firmy STI, kde je predávaná pod názvom STI GP6.

Po úspechu v podnikaní sa Kuracina rozhodol uspieť aj v komunálnej politike. Dôvod je jasný – zlepšenie podmienok pre podnikateľov. „Bystrica stagnuje aj preto, lebo nie je schopná vytvoriť podmienky a prostredie, kde by prišli nové podnikateľské subjekty, ktoré by priniesli nové pracovné miesta a generovali príjem do mestskej kasy. Prvovýroba je to, čo vytvára peniaze, všetko ostatné je prerozdeľovanie. Bystrica je historicky univerzitné mesto, postavené na ekonomike služieb. To je však neudržateľné,“ pričom poukazuje na pozitívne príklady ako Zvolen, či Vráble, kde z 8000 ľudí pracuje 5000 v priemyselnom parku.  Za svoju výhodu považuje, že ako majiteľ úspešnej firmy,  nie je odkázaný na žiadne vedľajšie príjmy. „Môže ma presvedčiť len dobrý nápad a dobrá myšlienka. Myslím si, že mesto potrebuje nové impulzy, aby sa posunulo ďalej.“

Jaroslav Kuracina kandiduje do mestského zastupiteľstva Banskej Bystrice vo volebnom obvode č.3 Východ (Šalková, Majer, Uhlisko, Senica) a na kandidátke ho nájdete s číslom 4.