Odpoveď aj na otázku či sa hodinová veža ešte pohne, sa dozviete na aprílovej Bystrickej hodinke už budúci štvrtok 27. apríla o 18-tej hodine v Kaviarni Národného domu.

Ak vás zaujíma história nášho mesta a pútavé rozprávanie na rôzne historické témy v príjemnom kaviarenskom prostredí, podujatie Bystrická hodinka organizované Banskobystrickým okrášľovacím spolkom a partnermi, je určené práve pre vás. Tá aprílová bude o Hodinovej veži, konkrétne od jej vzniku po súčasnosť, o mýtoch, ktoré ju sprevádzajú a faktoch, ktoré ich vyvracajú.

O tom, kedy bola veža postavená a na čo slúžila, prečo sa vlastne naklonila, či hrozí jej pád aj v súčasnosti a aké tajné miestnosti sa nachádzali alebo nenachádzali pod jej základmi porozpráva Mária Martiniová.

„Banskobystrickú Hodinovú vežu sprevádzajú mnohé legendy a mýty, ktoré sa šíria generáciami a mnohí im veria. Tešíme sa na to, že vďaka našej aprílovej prednášajúcej, pani Martiniovej, ktorá roky sprevádzala ľudí aj na Hodinovej veži, sa dozvieme pravdu a možno niektoré z týchto mýtov vyvrátime, možno niektoré potvrdíme,“ povedala organizátorka Diana Javorčíková z Banskobystrického okrášľovacieho spolku.

Bystrická hodinka je organizovaná každý mesiac bezplatne pre všetkých záujemcov, Banskobystričanov, aj návštevníkov z iných miest. Okrem najvzdialenejšej histórie nášho mesta sa venuje aj zaujímavým témam zo súčasnej histórie.

Podujatie si získalo veľkú obľúbenosť medzi Banskobystričanmi, a to vďaka príjemnej atmosfére, ktorá každú Bystrickú hodinku sprevádza, ako aj vďaka zvučným menám, ktoré neváhali Banskobystričanom odovzdať svoje vedomosti na rôzne témy.

Mária Martiniová je rodáčka zo Spišskej Novej Vsi a vyštudovala architektúru v Bratislave. Po skončení štúdia pracovala na Stavebnej fakulte v Košiciach, až kým sa nevydala do Banskej Bystrice, kde žije dodnes. Okrem zamestnania v Pamiatkovom ústave pôsobila aj jedno funkčné obdobie ako starostka Španej doliny, kde sa na základe jej projektu a s jej pomocou rekonštruovala známa špaňodolinská Klopačka. Po odchode na dôchodok  získala v roku 2009 certifikát na sprievodcovstvo, ktorému sa v Banskej Bystrici venuje dodnes a mnohí ju poznáme tak z Hodinovej veže, ako aj z Potuliek mestom. Momentálne aktívna dôchodkyňa sa stále vzdeláva, najmä v oblasti jazykov a histórie. Kvôli dcére žijúcej v Anglicku sa aktívne učí angličtinu.

Fakty o banskobystrickej šikmej veži, ktoré ste možno nevedeli