Prvý krok do novej sezóny Tipsport ligy nevyšiel úradujúcemu majstrovi podľa predstáv. S Nitrou prehral po predĺžení aj napriek tomu, že 90 sekúnd pred koncom vyhrával 2:1. Na tento nešťastný záver chceli barani čo najskôr zabudnúť a príležitosť na to mali opäť pred vlastnými fanúšikmi, keď v rámci 2. kola hostili žilinských vlkov.

Začiatok zápasu veľa vzrušenia a hokejovej krásy nepriniesol. Barani opticky držali puk častejšie na svojich hokejkách, hosťujúceho Tomeka ale výraznejšie ohroziť nedokázali. Prvá vážnejšia šanca prišla v 7. minúte, kedy sa domáci dostali do prečíslenia traja na dvoch. Lamperovu prihrávku z pravej strany Belluš ale nedokázal zužitkovať. Žilinčania v polovici duelu dostali po faule Failleho výhodu presilovej hry, no Lukáš sa príliš nezapotil. Gólového korenia sa prítomní diváci dočkali až v záverečných minútach prvej časti. Najprv počas početnej výhody Banskej Bystrice Dame-Malka naservíroval puk Bortňákovi a ten strelou z prvej prestrelil Tomeka. Odpoveď žilinských vlkov bola ale rovnaká, keď v ich presilovke sa odrazený puk dostal až ku Holovičovi a ten dokázal prekonať dezorientovaného Lukáša.

Do druhej dvadsaťminútovky vstupovali Banskobystričania s výhodou presilovej hry, trest Mikuša ale nepotrestali. To ich však mrzieť nemuselo, pretože krátko po jeho návrate na ľad sa dokázal presadiť Bubela, ktorého pred zívajúcou bránou hostí ideálne našiel Hohmann. Domáci boli pri chuti a v 28. minúte musel Tomek loviť puk zo svojej siete po tretíkrát. Nová akvizícia Ján Brejčák si prevzal puk na útočnej modrej čiare, obišiel si brániaceho Žilinčana a strelou spomedzi kruhov zaknihoval svoj premiérový gól v drese s baranom na hrudi. Tréner vlkov Škorvánek si v polovici duelu zobral oddychový čas, tlak baranov to však neotupilo. V závere mohol ešte navýšiť náskok Banskej Bystrice Mihalík. Domáci obranca vo výbornej príležitosti však ukázal, že nie je typickým zakončovateľom a nechal vyniknúť brankára Tomeka.

Hostia, ak chceli v tretej časti duel zdramatizovať, museli hru otvoriť a tlačiť sa dopredu. Ich snaha ale stroskotávala na pozornej defenzíve Országhových zverencov. Tí navyše vyrážali do rýchlych brejkov a zamestnávali brankára Tomeka. Domáci favorit si pohodlne udržiaval dvojgólový náskok až do 56. minúty. Výbornú prihrávku medzi obrancov dostal rodák spod Uprína Handlovský a ten bekhendovým blafákom pomedzi betóny Lukáša prepasíroval puk do siete. O pár okamihov už bolo vyrovnané. Vylúčenie Kubku potrestal Žilinčan Klimenta, ktorý sa presadil z dorážky a zdalo sa, že sa bude predlžovať. Posledné slovo mal však domáci útočník Dalibor Bortňák. Tomu 118 sekúnd pred koncom Lamper ukážkovou zadovkou priťukol puk a Bortňák sa spomedzi kruhov nemýlil. Barani tak v závere nakoniec urvali výhru na svoju stranu, Žilinu porazili tesne 4:3.

Tipsport liga – 2. kolo – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. MsHK Žilina 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)

Góly: 16. Bortňák (Dame-Malka), 22. Bubela (Brittain, Hohmann), 28. Brejčák (Faille), 59. Bortňák (Lamper, Belluš) – 18. Holovič (Poulin, Húževka), 55. Handlovský (Klimenta, Mikuš), 57. Klimenta (Handlovský, Mikuš). Zápas sledovalo 2188 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Ďatelinka, Kubka, Dame-Malka, Sedlák, Mihalík, Gélinas, Brejčák – Bartánus, Faille, Lunter – Belluš, Bortňák, Lamper – Brittain, Bubela, Hohmann – Gabor, Tamáši, Češík – Andrisík

Zostava MsHK Žilina: Tomek – Mikuš, Hatala, Poulin, Juraško, Roman, Harant, Meliško – Handlovský, Martindale, Pitt – Švihálek, Húževka, Jurík – Konečný, Holovič, Stupka – Rogoň, Ondruš, Klimenta – Váňa

Povedali po zápase:

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Myslím si, že dnes nám chýbalo korčuľovanie. Šance boli na obidvoch stranách, my sme sa však zlepšili v prostrednej časti, kde sme mali veľké množstvo šancí a ten náskok mohol byť ešte väčší ako 3:1. Do tretej tretiny sme išli s tým, že súpera nechceme k ničomu púšťať, čo sa nám do posledných piatich minút zápasu aj darilo. Potom prišli zbytočné vylúčenia a Žilina ponúknutú šancu využila. Ja som veľmi rád, ako chalani zareagovali. Zodvihli hlavy a hneď v nasledujúcom striedaní sme mali šancu, potom ďalšiu, ktorú sme premenili. Som preto spokojný, že napriek tomu, že sme dostali dva rýchle góly a mohli sme stratiť ďalšie body, sme duel dotiahli do víťazného konca. Nie všetko bolo ideálne, ale stále na tom robíme a tvrdo pracujeme. Ďakujem chalanom, že bojovali až do konca, divákom za slušné povzbudzovanie. Stále nás hnali dopredu. Tieto tri body sú pre nás veľmi dôležité, hlavne, čo sa týka psychiky. V posledných zápasoch sme hrali v oslabení dobre, dnes to nevyšlo. Súper nás prečítal, bol vysoko efektívny. Mali sme tam dorážky, ktoré sme tam nepokryli. Musíme na tom zapracovať.“

Stanislav Škorvánek (tréner Žiliny): „Opäť sme si prešustrovali body v posledných minútach. V prvej a tretej tretine sme boli domácim vyrovnaným súperom. Dobre sme korčuľovali a dostávali sa do šancí. Mrzia nás nepremenené šance v prvej časti. Druhú tretinu sme vôbec nezachytili a súper sa dostával do šancí. Boli sme radi, že sme neprehrávali vyšším gólovým rozdielom. V tretej tretine sme zvýšili tempo, vypracovali sme si šance a podarilo sa nám vyrovnať. Bohužiaľ, opäť sme v posledných minútach inkasovali a prišli o body. Mrzí to, pretože sme prišli minimálne o tri body v posledných dvoch zápasoch v záverečných minútach. Neostáva nám nič iné, len na tréningu tvrdo pracovať a pripravovať sa na ďalšie stretnutia.“

Lukáš Handlovský (útočník Žiliny, dnes 1+1): „Prišli sme sem s úmyslom získať nejaké body, čo zo začiatku aj vychádzalo. Následne sme v druhej tretine poľavili a inkasovali dva góly. V tretej tretine sme museli doháňať výsledok, čo sa nám nakoniec aj podarilo. Záver sme však mali opäť zlý, rovnako ako v prvom dueli. Dnes nám to síce padlo v presilovkách, ale aj tak ich musíme hrať ešte lepšie. Stále nehráme to, čo chceme.“

Dalibor Bortňák (útočník B. Bystrice, dnes 2+0): „Hra bola z naše strany dobrá, zbytočne sme si to na konci skomplikovali. Asi sme chceli, aby to bolo pre divákov zaujímavejšie. Našťastie sme to v závere otočili na našu stranu a podľa mňa zaslúžene vyhrali. Dostali sme tri góly v oslabení a určite si to pozrieme na videu a niečo si k tomu povieme. Som hlavne spokojný, že sme zvíťazili, pretože sme to potrebovali. Sme radi za tri body a je jedno, kto dáva góly. Dnes som ich dal ja, nabudúce ich môže dať niekto iný, hlavne, aby sme vyhrávali.“

Miloš Bubela (útočník B. Bystrice, dnes 1+0): „Bol to dobrý zápas z našej strany, až na tie góly v oslabení. Podali sme dobrý tímový výkon a doviedli sme to k prvej výhre. Ten druhý gól dal Brittain, ja som sa puku nedotkol. Po zápase som to povedal aj rozhodcom.“

Jan Lukáš (brankár B. Bystrice, dnes 20 úspešných zákrokov): „Dnes sme hrali celkom dobre. Súpera sme v druhej tretine k ničomu nepustili ale v závere sme si to skomplikovali. Stalo sa nám to už v druhom zápase a musíme sa toho vyvarovať. V Lige Majstrov sme hrali pekný hokej, hore-dole a chytalo sa mi dobre. Dnes som naopak nemal veľa roboty a o to ťažšie sa do toho človek dostávala. Podobné góly zo záveru zápasu by som mal chytať, aby som chlapcov podržal. V závere sme ukázali našu silu, keď sme dostali dva rýchle góly a aj tak sme dokázali zvíťaziť. My sme s Teemum (Lassilom pozn.) už dlhšie vedeli, že v piatok bude chytať on a v nedeľu ja, takže som sa na to prichystal.“

Ján Brejčák (obranca B. Bystrice, dnes 1+0): „Je dobré, že sme dali v závere gól a ten zápas zvládli. Zbytočne sme faulovali a dostali gól v oslabení. Nakoniec sme to však otočili. Pri tom mojom góle som dostal dobrú nahrávku od Failleho, pozrel som sa, že Bartánus je pred bránou, je tam priestor. Potiahol som to pred ňu, vystrelil a som rád, že to tam padlo. Ešte neviem, koľko ma tento premiérový gól bude stáť, uvidíme, čo povie kapitán Ďatelinka. Ja Banskú Bystricu poznám, s priateľkou tu máme rodinu a preto som si ju aj vybral. Chcel som zmenu a som milo prekvapený, ako to tu funguje.“

Po dvoch domácich stretnutiach sa banskobystrickí hokejisti predstavia v piatok 15. septembra po prvýkrát aj na ľade súpera. Zápas tretieho kola medzi Duklou Trenčín a baranmi štartuje pod hradom Matúša Čáka o 17.00 hod.