V pravidelnom sumári Vám ponúkame pohľad na jedny z posledných súbojov jednotlivých líg, ktoré sa pomaly ale isto chýlia ku koncu. Podbrezovčania v boji o Európsku ligu bojovali s Ružomberkom, Dukla sa lúčila s domácimi fanúšikmi a Brusno – Ondrej aj Kremnička si merali sily s lídrami svojich súťaží.

Fortuna liga – 32. kolo

V boji o pohárovú Európu hostili Železiari Ružomberok. Ten bol v tej chvíli tretí a teda do postupujúci do Európskej ligy. Ruža mala pred Podbrezovou pred duelom predposledného kola jednobodový náskok. V prípade výhry by si Ružomberok zabezpečil postup do druhej najprestížnejšej európskej futbalovej súťaže. Už-už to vyzeralo tak, že sa bude rozhodovať v záverečnom kole, ale v 89. minúte zarmútil dve tisícky divákov a rozhodol o postupe zverencov Norberta Hrnčára Erik Daniel.

II. liga skupina západ o zotrvanie – 9. kolo

Bystričania privítali vo svojom predposlednom druholigovom zápase a poslednom zápase na Štiavničkách v tejto sezóne favorizované Nové Mesto nad Váhom. Motivácia nechýbala červeno-bielym napriek nesmierne nepríjemnej situácii ani v sobotňajšom meraní síl. Len 241 divákov potešil v 34. minúte Matej Starší. V 65. minúte pridal poistku na konečných 2:0 Vladimír Fuják, ktorý aspoň takto potešil fanúšikov, ktorí merali cestu a istým spôsobom sa lúčili s Duklou.

II. liga skupina o postup – 9. kolo

V tabuľke druhý od konca Zvolen čakal silný súper – druhá Nitra. Tri body favorita zariadil gólom z 39. minúty Andrej Fábry. Zvolenčanom nepomohol v doťahovaní náskoku súpera Dikobo, ktorý sa dvadsať minút pred koncom porúčal po druhej žltej karte z ihriska a oslabil tak Lokomotívu, ktorá napokon prehrala najtesnejším rozdielom. Pohronie privítalo outsidera – poslednú Spišskú Novú Ves. Kameň úspechu položil rýchlym gólom už v štvrtej minúte Gregáň. V úvodných sekundách druhého polčasu pomohol ešte viac Pohroniu svojim vylúčením Slejzák. Z nasledujúceho pokutového kopu sa ale Frimmel nepresadil. Už o tri minúty nato ale napravil svoje zaváhanie a ešte väčší kľud priniesol na kopačky pohronskému celku zásahom na 2:0. Ďalej sa ešte presadil Blahút a Sekereš, domáci gólman Lehocký si udržal čisté konto. Vedúce VSS Košice pomerne často stráca body, tentokrát podľahol rezerve Žiliny. Nitra na východniarov stráca tri kolá pred koncom päť bodov, ale šancu na prvé miesto majú aj ďalšie tímy.

TIPOS III. liga skupina STRED – 24. kolo

Ani Kremnička ani Podbrezová B nedokázali v dueloch 24. kola získať body. Kremnička narazila v derby prvého s druhým na Liptovský Hrádok. Ten mal na čele tabuľky obrovský 18-bodový náskok, aj keď so zápasom k dobru. Enormnú silu preukázal líder už v úvodných sekundách, keď už v šiestej minúte vyhrával 2:0 gólmi Orolína a Lovása. Rýchlo sa podarilo skorigovať na 2:1 Jánovi Kostúrikovi, ale nádeje na dobrý výsledok zobral zverencom Norberta Juračku hneď na začiatku druhého polčasu svojim druhým gólom Orolín. Následne ešte trafil do čierneho Almaský a dvakrát Otruba a debakel bol na svete. B-tím Podbrezovej obišiel o niečo lepšie vo Fiľakove, ale na rozdiel od Kremničky železiari nedokázali prekonať súpera. Strojcom trochu prekvapujúcej výhry Fiľakova bol rýchly úvodný gól Vujoševića z piatej minúty. Klinec do rakvy zabil Juhász v 82. minúte. Prekvapenie sa zrodilo v Liptovskej Štiavnici, ktorá zdolala na nulu Námestovo, ktoré malo na konte takmer dvojnásobne toľko bodov ako domáci celok. Detva sa chcela odpútať z predposlednej priečky, ale namiesto toho padla po porážke v Makove na úplné dno tabuľky. Jediný gól Detvy zaznamenal v závere prvej 45-minútovky Peter Baláž znižujúc na 1:3.

IV. liga skupina JUH – 22. kolo

Medzibrod vyzval v pútavom súboji Jupie. Stretnutie rozhodol jediný gól a ten padol už po necelých štyroch minútach hry. Jeho autorom a hrdinom Jupie sa stal Andrej Dubovický. Rakytovce sa nachádzali pred duelom s Pliešovcami na tretej pozícii a strácali na vedúcu Šalkovú osem bodov. Do sobotňajšieho zápasu vstúpili lepšie Pliešovce, ktoré si dvomi úspešnými strelami (32. Vilhan a 35. Malatinec) v rýchlom slede zabezpečili dvojgólový náskok. Do polčasovej prestávky ale korigoval na 1:2 Fojtík. Raky sa napokon dočkali odmeny v podobe vyrovnania, o ktoré sa zaslúžil v samotnom závere Adam Kapusta. Šalková tak mohla navýšiť svoj náskok na ligovom tróne pred Rakytovcami a najmä pred Slovenskými Ďarmotami. Lenže v jej dôležitom súboji vo Veľkom Krtíši gól nepadol. Priebeh  z tohto zápasu nájdete tu. Napriek tomu to nemuselo Šalkovú mrzieť, pretože Ďarmoty prekvapujúco podľahli Vinici zásahom Tomáša Libiča z prvého polčasu. Pre Ďarmoty to bola len štvrtá porážka v sezóne. Menej na konte má už len Šalková, tá svoj náskok na čele tabuľky navýšila z piatich bodov na šesť. Rakytovce nahradila na treťom mieste po jasnej výhre v Kováčovej Tornaľa. Poltár si pripísal šiestu výhru v priebehu tohto ročníka, keď doma uhájil všetky body proti Hriňovej. Strojcami úspechu Poltára bol Dávid Kamas a Jozef Marcinek. Poltárčania brali všetky body, aj keď už od 32. minúty hrali bez vylúčeného Marcela Majkúta.

V. liga skupina C – 22. kolo

Množstvo zaváhaní prinieslo dvadsiate druhé kolo piatej ligy skupiny C. Naplno nebodoval ani jeden z prvej 5-ky tímov. Vedúci Partizán Čierny Balog odišiel s dlhým nosom zo Štiavnických Baní po vysokej prehre 0:4. Tam bol hviezdou Baníku Dávid Budinský, ktorý strelil všetky štyri góly. Druhá Krupina taktiež prehrala s tímom zo spodnej časti tabuľky, nad jej sily bol pre zmenu Lieskovec. Tretia Sásová sa mohla dostať na druhé miesto na úkor Krupiny a v prípade výhry nad Hrochoťou by na lídra strácala štyri body. Nebola ďaleko od toho aby zabodovala, keď stiahla náskok Hrochote z 3:0 na 3:2 v 61., respektíve 70-tej minúte zásahmi Petra Murína a Martina Kapustu, ale na viac sa už nezmohla. Šancu vyšvihnúť sa v tabuľke vyššie nevyužil ani Jakub, ktorý si delil body s Dobrou Nivou. Tam bolo rozhodnuté o výsledku už v prvom polčase, za Jakub dával gól do šatne a teda aj na konečných 1:1 Miloš Mišány. Selce vyhoreli dokonca na pôde predposlednej Banskej Štiavnice. Jediný gól Selčanov zaznamenal tesne po hodine hry znižujúc na 1:3 Kurta.

I. Trieda – 24. kolo

Po dvoch ligových prehrách sa doma proti vyššie postavenému Osrbliu predstavila rezerva Šalkovej. Súboj bol prakticky rozhodnutý za 24 minút. V 13-tej minúte otvoril skóre Ján Šimčík, o dve minúty zvýšil na 2:0 Jozef Mesík. V spomínanej 24-tej minúte pokračoval v kanonáde svojim druhým zásahom Šimčík. Hostia na začiatku druhého polčasu znížili zásluhou Trnika, ale posledné slovo mal opäť domáci Šimčík. Ten rozvlnil sieť brány Osrblia v závere zápasu ešte dvakrát a so štyrmi strelenými gólmi sa stal mužom zápasu. Na ihrisku Brusna domáci tím privítal najťažšieho možného súpera – vedúci Sokol Braväcovo. Vlastný gól si v nevhodnom momente strelil Michal Gašperan v 77. minúte, čím vlastne rozhodol zápas. Na 2:0 už len pečatil veľký úspech FK – 34 Dávid Marko. Tento výsledok zahral do kariet Bacúchu, ktorý sa priblížil po výhre nad Valaskou Braväcovu na rozdiel dvoch bodov. Brezno sa strachovalo na ihrisku poslednej Dolnej Lehoty o víťazstvo do posledných chvíľ. Po dvoch zásahoch z kopačky Boháčika, po góle Švidraňa a Matulu vyhrávalo po polčase už 4:0, ale pripustilo zníženie na 3:4. Napokon si povinnú výhru Brezno v posledných piatich minútach ustrážilo. Po súboji tabuľkových susedov Podkoníc so Slovenskou Ľupčou sa tešili hráči Slovenskej Ľupče. Od 28. minúty vyhrávali Podkonice zásluhou Lukáša Kupca, ale do polčasu Lupták a Vaňo naklonili misky váh na stranu hostí. V 75. minúte Marek Vaňo zvýšil na 3:1. Na 2:3 upravil Tomáš Klinec v 84. minúte, ale Podkoniciam sa už nepodarilo vyrovnať.

II. trieda skupina A – 24. kolo

Futbalisti Starých Hôr chceli oplatiť Dúbravici prehru z jesene, o ktorej ich súper rozhodol v záverečných minútach. Zo súboja ale odišli s poriadnou fackou, keď súpera prekonali len raz vďaka Mariánovi Krnáčovi, ktorý znižoval v 36. minúte na 1:2. Dúbravica ale nasúkala Starým Horám dovedna pol tucet gólov. Predposledný Hiadeľ sa mohol radovať z úspechu, keď obral o dva body favorizovaný Lučatín. Najlepšej obrane v lige strelil dva góly Michal Zvalo, ktorý otočil z 0:1 na 2:1. V 90-tej minúte favoritovi bod zachránil vyrovnaním na 2:2 Martin Huťka. Riečka nezaváhala v súboji s Mičinou. Strelníky si držia bezpečný náskok na čele tabuľky, keď si schuti zastrieľali v Malachove. Ten dokázal dať štyri góly lídrovi, čo sa nevidí často, ale inkasovať deväť gólov taktiež nie. Miroslav Trizna sa blysol najviac, keď v drese Strelníkov zaznamenal hetrik. Hladký triumf si pripísali aj Králiky. Tie rozhodli už po polhodine hry, keď sieť postupne rozvlnili Holmík, Pavlík a Cibuľka a bolo to 3:0. V druhom polčase pridal druhý zásah Pavlík a na 5:0 dával Kormaňák. O čestný gól Hronseku sa postaral v 88. minúte Martin Martinec.

II. trieda skupina B – 16. kolo

Boj o prvé miesto je poriadne vyrovnaný. Vedúca Pohorelá cestovala na pôdu štvrtého Braväcova, ktoré strácalo na ňu len dva body a to bolo na štvrtom mieste, čo svedčí o tom, že je to poriadne prehustené. Treba tiež poznamenať, že rezerva Braväcova má o jeden odohraný súboj na konte viac oproti prvým trom tímom tabuľky. Pohorelá naposledy vyhorel proti Heľpe, od ktorej vyfasovala päť gólov. Tentokrát ale zaváhanie nepripustila, aj keď úvodný gól dávala až v 62. minúte Roman Povolný. V 77. minúte definitívu v podobe troch bodov pre lídra súťaže stanovil Ivan Tešlár. Druhá Heľpa v ďalšom derby kola hostila tretie Jasenie. Dve stovky divákov sa ale gólu nedočkali. Sihla mala ideálnu príležitosť na prvé body, ale ani na Polomke sa jej to nepodarilo.

FK Sokol Braväcovo B – TJ Mladosť Pohorelá 0:2
TJ Slovan Beňuš  – TJ Tatran Čierny Balog B 2:4
ŠK Heľpa – FK 1928 Jasenie 0:0
TJ Tatran Polomka – ŠKF Sihla 3:0