Hokejisti Banskej Bystrice sa premiérovo stali majstrami Slovenska. Vo finále zdolali Nitru 4:1 na zápasy. Posledný krok zvládli pred vlastnými fanúšikmi, keď v zápase číslo päť nedali svojmu súperovi šancu.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica vs. HK Nitra 6:2 (2:1, 4:1, 0:0) – Konečný stav série 4:1

Góly: 6. Belluš (Hanzduš, Wishart), 20. Higgs (Surový, Buc), 21. Surový (Hickmott), 25. Surový (Buc, Hickmott), 37. Belluš (Handzuš), 39. Zigo (Lamper) – 14. Rais (Ručkay, Mezei), 38. Blackwater (Milam, Slovák). Zápas sledovalo 2841 divákov (vypredané).

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Maione, Wishart, Sersen, Kubka, Mihalík, Carlsson, Rosandič, Ďatelinka – Hickmott, Surový, Skalický – Buc, Higgs, Kafka – Belluš, Bortňák, Handzuš – Matoušek, Zigo, Lamper

Zostava HK Nitra: Hartzell (25. Valent) – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Korím, Kuzma – Ručkay, Slovák, Blackwater – Kutálek, Krištof, Bajtek – Macík, Šille, Tvrdoň – Pupák, Paukovček, Piačka

S vidinou zvládnutia posledného kroku k zisku titulu začali barani piate finále aktívne. Svojho súpera v úvodných minútach zatlačili a nechýbalo veľa, aby sa za Hartzellom rozsvietilo červené svetlo. Hostia sa pripomenuli až v 6. minúte. V obrovskej šanci Tvrdoňa s Macíkom ale Bacashihua druhého menovaného vychytal.

O pár sekúnd na to rozjasal domáce tribúny po delovke z pravej strany Belluš a poslal baranov do vedenia. Nitrania odpovedali v 14. minúte počas presilovky, keď Ručkayovu strelu tečoval za Bacashihuov chrbát Rais. Na koňa mohol domácich poslať Higgs, ktorý však zoči-voči Hartzellovi neuspel. Na druhej strane z výbornej pozície prestrelil Kutálek. Do šatní nakoniec šťastnejší odchádzali hokejisti Banskej Bystrice. V presilovej hre 44 sekúnd pred sirénou sa podobným spôsobom ako Nitran Rais presadil Higgs.

Druhá tretina poriadne ani nezačala a Nitra opäť lovila puk zo svojej siete. Už po 54 sekundách sa z dorážky Hickmottovej strely presadil Surový. Domáci kapitán ťahal Banskú Bystricu za víťazstvom, čo dokumentoval ďalším gólom z 25. minúty. Nitrania si následne zobrali oddychový čas, po ktorom v bráne stál Valent namiesto Hartzella. Hostia zbrane neskladali a šance na zníženie mali postupne Slovák a Tvrdoň. Ďalší klinec do rakvy corgoňov pridal v 37. minúte Belluš, ktorý položil hokejku do Handzušovej prihrávky. Hosťujúci Blackwater síce ešte znížil na rozdiel troch gólov, posledné slovo v druhej časti ale patrilo Bystričanom, konkrétne Tomášovi Zigovi.

Zverenci trénera Országha si v tretej časti udržiavali svoj pohodlný náskok a kráčali smerom k trofeji Vladimíra Dzurillu. Nitra ešte mohla vykresať iskierku nádeje, ale ponúknutú početnú výhodu po faule Belluša nevyužila. Následne gól odmietol aj Piačka, pred ktorým zívala poloprázdna brána. Barani už zdramatizovanie duelu nedopustili. Po výsledku 6:2 zvíťazili vo finálovej sérii 4:1 a tešia sa zo zisku premiérového titulu v najvyššej hokejovej súťaži.

Okrem fotogalérie pod príspevkom nájdete ďalšie fotogalérie z majstrovských osláv aj v našom ďalšom príspevku. Mesto Banská Bystrica navyše usporiada počas týždňa majstrovské oslavy priamo na Námestí SNP.

Pozrite si aj:

20.4. – VIDEO: Barani znovu s vynikajúcim finišom a v sobotu môžu prepísať históriu
19.4. – VIDEO: Nitra sa už chystala na predĺženie, zrazu prišiel Higgs a rozhodol
16.4. – FOTO+VIDEO: Barani po smolných góloch v závere dovolili Nitre vyrovnať
15.4. – FOTO+VIDEO: Prvý finálový krok barani zvládli a ujímajú sa vedenia v sérii