Starý rok 2016 ukončili banskobystrickí hokejisti štyrmi výhrami v rade. V tejto sérii chceli pokračovať aj na nový rok. V ceste im však stál veľký rival zo Zvolena. Proti nemu ale po prvýkrát v sezóne vykorčuľoval Michal Handzuš, naopak v zostave chýbali Tománek a Sarault, ktorí sa upísali na celosezónne hosťovanie trenčianskej Dukle.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HKM Zvolen 3:4 (2:0, 0:2, 1:2)

Góly: 13. Buc (Hickmott, Ďatelinka), 19. Hickmott (Kafka, Maione), 41. Zigo (Cebák) – 34. L. Novák (Klhůfek, Krejčí), 40. Šišovský (Jurík, Majdan), 46. Majdan (Šišovský, Hraško), 59. Šišovský (Majdan, Jurík). Zápas sledovalo 2841 divákov (vypredané).

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Košarišťan – Maione, Wishart, Luža, Matushkin, Ďatelinka, Cebák, Ťavoda – Hickmott, Trukhno, Buc – Kafka, Handzuš, Bortňák – Matoušek, Zigo, Lamper – Belluš, Češík, Róth – Tamáši

Zostava HKM Zvolen: Baroš – M. Novák, Krejčí, Hraško, Valenta, Ivan, Plekhanov, Dubeň, Habšuda – Klhůfek, P. Zuzin, L. Novák – Šišovský, Jurík, Majdan – Žilka, Petráš, Síkela – Tatár, Jakubík, Marcinek

Hokej - Tipsport liga - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HKM Zvolen - 03.01.2017 - Banska Bystrica

Štvrté derby v sezóne začali aktívnejšie Banskobystričania. Tí sa od úvodných minút začali tlačiť dopredu a zamestnávať hosťujúceho brankára Baroša. Zvolenčania sa pred domácu bránu dostávali len sporadicky, za zmienku stojí iba šanca Petráša zo 7. minúty. Ten zblízka dorážal pred Košarišťanom, domáci brankár ale puk udržal vo svojej moci. Bezgólové skóre vydržalo do 13. minúty. Kanadský legionár Hickmott obišiel Barošovu bránu, našiel na pravej žŕdke voľného Buca a ten už nemal problém poslať puk do siete. Aktivita domácich pokračovala a vyústila v 18. minúte, keď sa v krátkom slede vyfaulovali dvaja zvolenskí hokejisti. Barani 61 sekundovú výhodu o dvoch hráčov bleskovo využili, keď si Hickmott odvážne z rohu nakorčuľoval až pred Baroša a zblízka ho dokázal prestreliť.

Tlak Banskej Bystrice pokračoval aj po prestávke. Domáci držali Zvolenčanov zavretých v útočnom pásme, no len vďaka brankárovi Barošovi sa stav nemenil. Ten si postupne poradil so šancami Buca, Wisharta a Kafku. A keď sa už domácim podarilo Baroša prekonať, tak zvolenského gólmana zachránila žŕdka, tak ako pri úniku Buca z 32. minúty. A tak prišiel trest. Z ojedinelej šance sa hosťom podarilo znížiť, keď Klhufek prihral Novákovi a ten zblízka prekonal Košarišťana. V závere tretiny putoval na trestnú lavicu Luža a Zvolen dokázal v presilovej hre vyrovnať. Spoza brány Jurík naservíroval puk Šišovskému a ten strelou do pravého horného rohu nedal Košarišťanovi šancu.

Barani sa ale už po dvanástich sekundách tretej tretiny dostali späť do vedenia. Po pravom krídle presvišťal Tomáš Zigo a strelou ponad lapačku prekonal Baroša po tretíkrát. Zvolen mohol vyrovnať počas presilovej hry, kedy sa dvoch veľkých šancí dostali Šišovský a Klhůfek, no ani jeden nedokázal trafiť priestor troch žrdí. Hosťom sa ale podarilo vyrovnať. V 46. minúte Šišovský nezištne prihral Majdanovi a ten poslal puk do poloodkrytej brány. Nie len stav ale aj hra sa následne vyrovnala a obidva tímy boli k výhre rovnako ďaleko. Misky váh na domácu stranu mohol nakloniť v 53. minúte Buc, ktorý z medzikružia napálil puk iba do Baroša. Už sa zdalo, že duel bude smerovať do predĺženia, keď 65 sekúnd pred sirénou udrel Šišovský. Ten pretlačil puk do brány aj s Košarišťanom, no po konzultácii s videorozhodcom bol gól nakoniec uznaný. Barani v závere ešte odvolali brankára, no vyrovnať už nedokázali. Zvolen tak zvíťazil pod Urpínom 4:3.

Povedali po zápase:

Milan Staš (tréner Zvolena): „Začali sme s veľkým rešpektom. Súper nás zatlačil a väčšinu času sme sa bránili. Za stavu 0:2 sme si niečo povedali v šatni. Chalani sa potom prestali báť, začali korčuľovať s čím prišli aj šance a následne aj góly. Od vyrovnania sme hrali trpezlivo a čakali na svoju príležitosť. Súper sa ale hneď dostal do vedenia. Chlapci potom vyrovnali. Následne nás domáci dostali pod veľký tlak, no ustáli sme ho a v závere sa nám podarilo streliť šťastný gól. Víťazstvo bolo šťastné, ale chlapcom musím za výkon poďakovať. Najviac však Šišovskému, ktorý dnes podal životný výkon.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Prvá tretina a následnej aj začiatok druhej bol v našej réžii. Mali sme tam šance na to, aby sme náskok mohli navýšiť. Potom prišiel na nás útlm. Zbytočne sme si predlžovali striedania, tempo opadlo a prišli aj individuálne chyby, ktoré súper potrestal. V tretej tretine sme dali rýchly gól, čo nás povzbudilo. Opäť sme tam mali dostatok šancí, aby sme zvýšili náš náskok. Súper potom vyrovnal a bolo to na vážkach. Taký záver, aký bol, sa nám však jednoducho nemôže stať. Ten gól prišiel pri situácii jeden na jedného, kde nášho hráča prekorčuľoval súper. Pred našou bránou bola skrumáž, kde náš brankár bol možno vtlačený do brány, ale od toho je tu videorozhodca. Nie sme spokojní, pretože zápas sme mali dobre rozohraný a zbytočnými chybami sme ho súperovi darovali. Michal Handzuš dlho nehral, no v závere už ho bolo na ľade cítiť. Bude však potrebovať čas. Je to hráč, ktorý nám pomôže na ľade aj v kabíne. Mišo mal nastúpiť až budúci týždeň, no kvôli výpadkom v zostane sa rozhodol, že bude hrať už dnes. Tománek odvádzal v minulej sezóne dobrú robotu a aj jeho zásluhou sme skončili druhí. Do tejto sezóny vstúpil zranením, tri mesiace nehral a ťažko sa potom presadzoval. Hrával tak iba vo štvrtej päťke. Rovnako je to aj so Saraultom.“

Michal Handzuš (útočník B. Bystrice): „Po hocijakom góle je ťažké prehrať. My sme vyhrávali 2:0, ale súperovi sme dovolili sa vrátiť do hry. Mne osobne sa ku koncu hralo už dobre. Mal som tam pár šancí, škoda, že som tam neskóroval. Včera večer mi zavolal tréner a pýtal sa ma, ako som na tom. Zo zostavy totiž vypadli dvaja hráči. Ja som už potreboval hrať a som rád, že som dnes mohol nastúpiť.“

Tomáš Zigo (útočník B. Bystrice, dnes 1+0): „Do zápasu sme vstúpili výborne. Vyhrávali sme 2:0, potom ale súper dokázal vyrovnať a tam sa to zlomilo. Následne sme prestali hrať a korčuľovať. Do šancí sme sa ešte dostali, no v závere sme inkasovali smolný gól. Za pár dní máme ale ďalší zápas, takže tento musíme hodiť za hlavu. Pri tom mojom góle sa mi podarilo prejsť cez obrancu súpera a len som to vystrelil, našťastie to skončilo v bráne.“

Najbližšie sa zverenci trénera Országha predstavia v piatok 6. januára na ľade Žiliny. Úvodné buly je stanovené na 17.00 hod.