Po reprezentačnej prestávke čakal baranov domáci súboj s Popradom. Banskobystričania ako líder súťaže boli jasným favoritom a nič iné ako zisk troch bodov sa neočakával. Do kariet im hralo aj to, že v doterajších troch súbojoch s kamzíkmi vždy ťahali za dlhší koniec.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HK Poprad 5:6 po predĺžení (1:2, 1:1, 3:2 – 0:1)

Góly: 12. Hickmott (Surový, Buc), 22. Mihálik (Kafka, Bortňák), 44. Kafka (Lunter, Bortňák), 50. Lunter (Mihálik, Kafka), 55. Buc (Maione, Sarault) – 2. Paločko, 12. Lichanec, 38. Paločko (Kroták, Troliga), 41. Lapšanský (Henderson, Zagrapan), 43. Bondra, 64. Suchý (Lichanec, Lapšanský). Zápas sledovalo 2061 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Košarišťan – Maione, Wishart, Matushkin, Mihálik, Ďatelinka, Cebák, Ťavoda – Hickmott, Surový, Buc – Kafka, Bortňák, Lunter – Matoušek, Češík, Lamper – Trukhno, Sarault, Tománek – Belluš

Zostava HK Poprad: Šúrek – Guliaev, Fabian, Suchý, Dinda, Ježek, Postnikov, Pokovič, Krempaský – Lapšanský, Zagrapan, Henderson – Kroták, Troliga, Paločko – Bondra, Mlynarovič, Vašaš – Murček, Lichanec, Štrauch

Hokej - Tipsport liga - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HK Poprad - 20.12.2016 - Banska Bystrica

Studená sprcha pre domácich prišla už v 112. sekunde. Obranca Mihálik chyboval, Paločko sa dostal do úniku a presnou strelou poslal hostí do vedenia. Barani zostali po góle ako obarení a boli to hostia, ktorým patril nasledujúci priebeh. Domáci sa prebrali až v 12. minúte. Kapitán Surový výborne našiel Hickmotta a ten osamotený nemal problém poslať puk do odkrytej brány. Remízový stav ale vydržal len 14 sekúnd. Puk vo vlastnej tretine stratil Sarault a Lichanec z otočky spomedzi kruhov prestrelil Košarišťana. Bystričania sa následne hnali za vyrovnaním. Najväčšiu šancu mal v 16. minúte Hickmott, ktorého ale v samostatnom úniku vychytal Šúrek.

Vyrovnať sa domácim podarilo na začiatku druhého dejstva. Strela Kafku sa odrazila od zadného mantinelu a Mihálik odrazený puk pohotovo poslal ponad ležiaceho Šúreka do brány. Tento gól však ďalšiemu priebehu skôr uškodil ako pomohol. Šancí bolo pramálo a obidvaja brankári museli riešiť iba propagačné pokusy. Výnimkou bola iba strela Cebáka z 32. minúty, ktorá opečiatkovala ľavú žŕdku popradskej svätyne. V 36. minúte fauloval domáci Hickmott, ktorý dostal trest 2+2 minúty. Kamzíci ponúknutú príležitosť využili, keď po peknej kombinácii skóroval Paločko a poslal hostí po tretíkrát do vedenia.

Prešlo iba 21 sekúnd tretej dvadsaťminútovky a hostia opäť skórovali. Lapšanský ušiel domácim obrancom a strelou do horného rohu nedal Košarišťanovi šancu. Poprad bol pri chuti a zakrátko zvýšil svoj náskok. Rozohrávku gólmana Košarišťana zachytil Bondra a zakončením pomedzi betóny poslal hostí do trojgólového vedenia. Odpoveď baranov ale bola blesková. Po oddychovom čase trénera Országha sa spred bránkoviska presadil Kafka a vrátil Banskobystričanov do zápasu. Strelený gól baranov nakopol a gólmana Šúreka začali zasypávať hromadou striel. Jedna z nich si v 50. minúte našla cestu za jeho chrbát, keď zakončenie Luntera aj s prispením hosťujúceho Guliaeva skončilo v sieti. To však nebolo všetko. Počas presilovej hry Maione našiel Buca a ten na dvakrát prekonal Šúreka. V závere ešte mohli udrieť Popradčania. Tí sa dostali do prečíslenia dvaja na jedného, ale Lichanec ťažkú prihrávku Mlynaroviča nespracoval.

Pod Urpínom sa tak muselo predlžovať. V ňom o dvoch bodoch pre Poprad rozhodol obranca Suchý, ktorý dostal puk od Lichanca ako na podnose. Banská Bystrica tak po gólovej prestrelke podľahla Popradu 5:6 po predĺžení.

Povedali po zápase:

Marcel Ozimák (tréner Popradu): „Pre divákov bol dnešný zápas určite atraktívny. My sme nastúpili na duel koncentrovane a snažili sme sa korčuľovať a eliminovať hráčov súpera. Bystričania majú ale veľkú hráčsku kvalitu. V tretej tretine sme sa dostali do rýchleho vedenia 5:2, ale to sme aj rýchlo stratili. Domáci na nás vytvorili veľký tlak, z čoho pramenili aj naše dva vlastné góly. Teší ma, že sme v predĺžení nespravili chybu a tú predošlú smolu dokázali otočiť. Pre nás je takéto víťazstvo cennejšie, ako keby sme tu dnes vyhrali vysokým rozdielom. To by mohlo mať negatívny vplyv na psychiku hráčov. Som rád, že sme Bystrici uchmatli dva body, navyše z ich ľadu.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Začali sme nekoncentrovane. Súper prišiel s taktikou čakať na naše chyby a my sme ich dnes spravili veľmi veľa. Popradu sme nahrali na tri čisté góly. Aj keď sme mali celý zápas optickú prevahu, tak veľa striel bolo neefektívnych. Za stavu 2:5 sme všetko začali tlačiť do brány. Vytvorili sme si tlak a podržali nás aj diváci, ktorí nás hnali dopredu. Chalanom slúži ku cti, že nezložili zbrane a zápas dotiahli aspoň do remízy. My by sme sa však do takého stavu ani nemali dostať. Na druhej strane sme radi, že máme aspoň bod. Dnes sme nezvládli už tretie predĺženie v rade a budeme musieť na tom zapracovať. Opakujú sa nám tam stále rovnaké chyby. Pred zápasom sme chceli tri body, avšak máme iba jeden. Pre divákov to musel byť zábavný duel, ale pre trénerov to bolo na zošedivenie.“

Radoslav Suchý (obranca Popradu, autor víťazného gólu): „Diváci si dnes prišli na svoje. Zápas sa im musel páčiť. Škoda, že sme si to pokazili. Za stavu 5:2 sme to mali udržať, no sme radi aj za dva body. Podali sme dobrý výkon a všetci sme ťahali za jeden koniec. Je jedno, kto ten gól dá, ale som rád, že mi to tam padlo. Tá prihrávka bola taká, že som to tam už musel dať.“

Petr Kafka (útočník B. Bystrice, dnes 1+2): „Zápas sme začali vo vlažnom tempe. Dnes sme spravili veľa lacných chýb, ktoré súper potrestal. Pozitívom je, že za stavu 2:5 sme nezložili zbrane a dokázali vyrovnať. Povedali sme si, že nemôžeme prestať bojovať a musíme zabrať bez ohľadu na súčasný stav. Som strašne rád, že sme to dotiahli a ukázali svoju útočnú silu. Svedčí to aj o charaktere mužstva. Tie chyby však musíme do ďalších zápasov eliminovať. Už pred zápasom sme si hovorili, že Poprad bude húževnatým súperom. Dnes bol navyše aj zlý ľad, čo viac nahrávalo súperovi. S bodom ale nie sme spokojní, i keď po tom priebehu môžeme byť radi aj za ten. Chceli sme však určite vyťažiť viac.“

Tomáš Surový (kapitán B. Bystrice, dnes 0+1): „Za stavu 2:5 sme ukázali charakter. Ale do takéhoto stavu sa nemôžeme dostať. Proti nám stál húževnatý súper, ktorý hral dobre. Do zápasu sme sa ešte vrátili, žiaľ, na viac ako bod to nestačilo. Dnes sa urobili chyby, ale nebudem ukazovať prstom na jedného hráča. Zápas sme prehrali spoločne. Predĺženia nám nejdú podľa predstáv. Musíme sa v nich zlepšiť.“

Už vo štvrtok 22. decembra odohrajú zverenci trénera Országha ďalší zápas, keď na domácom ľade privítajú MHC Martin. Úvodné buly je naplánované na 17.30 hod.