Banskobystrickí hokejisti sa po výhre 6:2 v piatom zápase série s Martinom dostali tretíkrát v histórii klubu do finále najvyššej slovenskej hokejovej súťaže. Víťazný gól strieľal Mathew Maione.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. MHC Martin 6:2 (2:1, 3:1, 1:0) – Stav série 4:1

Góly: 13. Ďatelinka (Belluš, Rosandič), 13. Surový (Maione, Hickmott), 30. Maione (Bortňák), 30. Higgs (Skalický, Handzuš), 32. Maione (Bortňák), 55. Kafka (Carlsson, Trukhno) – 16. Surovka (Markovič, Heizer), 33. Varga (Korostin, Kozák). Zápas sledovalo 2841 divákov (vypredané).

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystirca: Bacashihua – Maione, Wishart, Sersen, Kubka, Mihalik, Carlsson, Rosandič, Ďatelinka – Hickmott, Surový, Buc – Belluš, Trukhno, Kafka – Skalický, Higgs, Handzuš – Matoušek, Bortňák, Lamper

Zostava MHC Martin: Corbeil (32. Dzubina) – Pacalaj, König, Brňák, Kozák, Salija, Bačík, Rusina – Surovka, Heizer, Markovič – Varga, Galamboš, Korostin – Rzavský, Pokrivčák, Rapáč – Dírer, Jurášek, Dvořák

Piaty zápas série mohol ukončiť semifinále a posunúť Banskú Bystricu za Nitrou do finálovej série. Zo začiatku veľmi opatrný hokej z oboch strán osviežil Ivan Ďatelinka, ktorý si svoj návrat do zostavy okorenil presným zásahom, čím dostal baranov do dôležitého vedenia. Prešlo iba deväť sekúnd a Maione našiel v tretine súpera Tomáša Surového, ktorý samostatný nájazd vyriešil skvele, keď zakončil nechytateľne nad Corbeilove rameno do rohu brány. Hostia však do prvého klaksónu ešte dokázali znížiť, keď nahodený puk za Bacashiuhu dotlačil Filip Surovka.

V druhej tretine domáci prakticky rozhodli o svojom postupe do finále, pretože znova strelili dva zlepené góly. Bolo to v tridsiatej minúte, kedy najskôr Mathew Maione aj so šťastím prestrelil Corbeila a chvíľu na to dokázal po presnej prihrávke Skalického pred bránu zvýšiť Higgs. Maione bombou o dve minúty neskôr upravil na priebežných 5:1, čo vyhnalo z brány Corbeila a druhýkrát v tejto série sa do nej postavil Dzubina. Zmena priniesla zníženie. Korostin získal puk za bránou Bacashihuu, prihral pred ňu a Varga sa strelou z prvej nemýlil.

V tretej tretine sa Martin ešte pokúsil niečo so stretnutím urobiť, ale niekoľko jeho dobrých príležitostí gólom neskončilo. Prišla tak poistka od Kafku, ktorý dorazil puk za neistého Dzubinu po tom, ako od modrej čiary plexisklo za bránou napálil Carlsson. Hokejisti Banskej Bystrice po výsledku 6:2 získali svoje štvrté víťazstvo v sérii s Martinom a rozhodli o svojom postupe do finále, kde ich čaká HK Nitra.

Povedali po zápase:

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Aj napriek tomu, že sme po prvej tretine viedli, hra nebola dobrá. Čakali sme, čo urobí súper. V druhej tretine nás nakoplo naše oslabenie, ktoré sme ubránili a hneď na to dali tri rýchle góly, čím sme sa upokojili. Dá sa povedať, že až do záveru sme ten výsledok kontrolovali.“

Pavel Paukovček (tréner Martina): „O všetkom rozhodla druhá tretina, kedy sme dostali tri rýchle góly. Chlapcom ide ku cti, že bojovali do šesťdesiatej minúty.“

Mathew Maione (obranca B. Bystrice, dnes 2+1): „Odohrali sme veľmi dobrý zápas a podarilo sa nám zvíťaziť. Pri mojich góloch som sa snažil len napáliť puk na bránu a využil som, že pred ňou sa pohybovalo veľa hráčov, takže to bolo aj trochu so šťastím. Vo finále to bude určite náročná séria a musíme sa dobre pripraviť na každý zápas.“