Hokejisti Banskej Bystrice síce štyri zápasy v rade neprehrali, no ich efektivita v nedeľu na domácom ľade trpela, a ich tabuľkový sused z Trenčína si napokon odniesol všetky body.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 2:3 (0:1,0:1,2:1)

Góly: 48. Maione (Wishart, Surový), 49. Buc (Surový, Maione) – 14. Gašparovič (Tybor, Holenda), 40. M. Novák (Holenda, Hossa), 51. Holenda (Olvecký, Hossa). Zápas v Banskej Bystrici sledovalo 2184 divákov.

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua (Košarišťan) – Mikuš, Ďatelinka, Maione, Wishart, Mihálik, Maťuškin, Ťavoda – Hickmott, Surový, Buc – Trukhno, Bortňák, Bezúch – Matoušek, Češík, Andrisík – Ferleťák, Tamáši, Róth

HC '05 Banska Bystrica - HK Dukla Trencin, hokej 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skZostava HK Dukla Trenčín: Chábera (Kutej) – Drgoň, Kozák, M. Novák, Holenda, Hatala, Bohunický, Ryzák, Albers – Olvecký, Veilleux, Hossa – Tybor, Kalináč, Gašparovič – L. Novák, Hlinka, Sojčík – D. Novák, Švec, Briestenský

Domáci začali zápas veľmi aktívne a k ich snahe napomáhali aj presilové hry. Už v tretej minúte prišla prvá. Ivan Ďatelinka sa pri nej ocitol sám pred Cháberom, ale nezakončil dôrazne, Bezúch zas bránu minul. V ďalej si zaujímavú možnosť vypracoval Buc, lenže ani ten medzi tri žrde tesne spred gólmana Dukly netrafil.

Prvá strela do priestoru brány od hostí prišla až po niečo viac, ako ôsmich minútach hry. Postaral sa o ňu Tybor, ale Bacashihua a hlavne jeho lapačka nemali výraznejší problém. Keď však kontru dvoch proti jednému po presnej prihrávke Surového nevyužil Jordan Hickmott, Trenčín trestal.

Kolmá prihrávka zo stredného pásma od Tybora prešla až na voľného Jakuba Gašparoviča, ktorý sa dostal do samostatného nájazdu a pekným blafákom premenil.

HC '05 Banska Bystrica - HK Dukla Trencin, hokej 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skDomácim to síce neubralo z hernej prevahy, no chýbalo presné zakončenie. Hickmott obišiel brankára Cháberu a zakončoval do prakticky prázdnej brány, lenže spomínaný brankár stihol vystrieť betón a strelu vyraziť. Chvíľu na to podobným spôsobom zahrozil aj Trukhno. Ten sa zbavil obrancu a ocitol sa úplne sám na hranici bránkoviska, ale ani on šancu nepremenil.

Do kabín mohli ísť oba tímy za vyššieho náskoku hostí, avšak teč Michala Hlinku po strele Michala Nováka od modrej tesne minula žrď Bacashihuovej svätyne.

V druhej tretine sa pustili emócie na oboch stranách, keď Ivan Ďatelinka zrazil Kalináča a dostal za úder do hlavy a krku okrem dvoch minút aj osobný trest. Presilovka Dukly chvíľu na to nabrala vyššie rozmery, pretože Ťavoda pri snahe vyriešiť si konflikt s protihráčom päsťami zvalil aj hlavného rozhodcu a inkasoval trest 2+2. Početnú prevahu piatich proti trom ale hostia nevyužili napriek šanci Olveckého či nepresnej strely Hossu z dobrej pozície.

Okamžite tak mohol trestať Róth, ale aj keď sa natlačil pred Cháberu, získal iba presilovú hru pre svoj tím. Domáci si už nevytvárali toľko šancí, ako v úvodnom dejstve a súper ich potrestal. Olveckému síce ešte puk z hokejky uchmatol Bacashihua, ale pár sekúnd do druhej sirény vypálil z krídla Michal Novák a trafil presne medzi tyčku a amerického brankára HC´05 iClinic Banská Bystrica.

HC '05 Banska Bystrica - HK Dukla Trencin, hokej 2016 | BBonline.sk, ZVonline.sk

Poslednú tretinu domáci hokejisti začali veľmi aktívne a tlačili sa ešte viac do šancí. Mnoho ich zahodili, ale v 48. minúte našiel skvelou krížnou prihrávkou cez celú útočnú tretinu Wishart Maioneho a ten prekonal Cháberu strelou nad rameno do rohu. Prešlo len 31 sekúnd a Dávid Buc sa presadil poriadnou šupou, ktorou nedal brankárovi súpera žiadnu šancu.

Zdalo sa, že Banská Bystrica sa naladila na víťaznú vlnu, avšak prišla potyčka Matoušeka s Hatalom, hra štyroch proti štyrom a tú využil Matúš Holenda a jeho tečovaná strela od modrej. Brankár Bacashihua už zareagovať nestihol.

Do konca zápasu sa Trenčania ešte dvakrát nechali vylúčiť a domáci tím vyvinul enormný tlak. Vytváral si stopercentné šance, ale zlyhával v koncovke. Veľká nepresnosť domácich hokejistov stála všetky body.

Povedali po zápase

Dávid Buc, hráč HC ’05: „Zápas nás stál veľa síl. Dokázali sme vyrovnať na 2:2, ale potom sme dostali ďalší gól. Mali sme ešte niekoľko veľkých šancí. Z toho musia byť góly. Išli sme na maximum, ale dnes to tam nepadlo. Musíme sa ďalej pokúšať. Hrali sme dobrý zápas, celý čas sme boli v tempe. Oni vyťažili z minima maximum.“

Tomáš Surový, hráč HC ’05: „Bolo to hore – dole. Myslím, že to bol fakt dobrý zápas. Takto by mohol vyzerať každý. Stále musíme pracovať, tlačiť sa do brány, strieľať na ňu. Máme veľa šancí, ale musíme dávať góly. Ideme ďalej. Po troch domácich zápasoch si nemôžeme dávať na seba žiadnu deku.“