Bystrický Pohár tento týždeň nahradil v poradí siedmy ročník Országh Cupu. Na turnaji sa predstavilo 32 tímov z celého Slovenska. My vám priblížime účinkovanie tímov z nášho regiónu a jeho okolia.

Hokejbal - Orszagh Cup 2016 - 19.06.2016 - Banska Bystrica

Tímy boli rozdelené do ôsmych skupín po štyroch, do 1. predkola postupovali tímy umiestnené na druhom a treťom mieste. Do 2. predkola postúpili víťazi jednotlivých skupín spolu s víťazmi 1. predkola. Nasledovalo  štvrťfinále, semifinále a finálový duel. Skupinová fáza sa odohrala v sobotu, play-off bolo na programe v nedeľu. Hrací čas bol určený na 2×12 minút, medzi polčasmi nebola prestávka, takže to bolo fyzicky náročné.

Skupinová fáza:

Skupina A

Prvoligové banskobystrické One Taxi sa umiestnilo bez prehry na druhom mieste. V prvom kole zdolalo Adler Trebišov vysoko 8:1, aj keď od 32. sekundy prehrávalo. V druhom kole rozhodol o najtesnejšej výhre nad Detvianskymi Legendami Ján Babic v ôsmej minúte zápasu, pre neho to bol už tretí gól na turnaji. Gólman Milan Martinec, s číslom trinásť na drese, kryl všetkých 13 striel súpera. V treťom záverečnom súboji skupiny vyhrával bystrický celok v deviatej minúte už 0:2, avšak v 17. minúte znížil za Slovenský Orol Trenčín (skončili minulý rok na šiestej priečke) Maděra a minútu a pol pred koncom na konečných 2:2 vyrovnal Przygodzki.

Adler Trebišov – HbK ONE TAXI BANSKÁ BYSTRICA 1:8

HbK ONE TAXI BANSKÁ BYSTRICA – Legendy Detva 1:0

Slovenský Orol Trenčín – HbK ONE TAXI BANSKÁ BYSTRICA 2:2

Skupina B

V skupine B sa predstavil účastník aktuálneho premiérového ročníka Bystrického Pohára Victors Podbrezová, ktorá bez straty bodu ovládla túto skupinu. Zdolala aj napríklad výber Slovenska do 18 rokov gólom Mariána Luntera. Gólman Ján Náter kryl celkovo 33 striel, ani jedna neprenikla za jeho chrbát.

Liptovský Mikuláš Wings – Hbk Victors Podbrezová 0:4

Hbk Victors Podbrezová – Slovensko U18 1:0

Hbk Victors Podbrezová – HBC KNIGHTS Cactus Bardejov 3:0

Skupina C

V mimoriadne vyrovnanej skupine sa ocitla Bukovinka Zvolen, ktorej stačilo na priamy postup do 2. predkola päť bodov.

HBK Diaková – BUKOVINKA Zvolen 0:0

BUKOVINKA Zvolen – AUTOGAMES Senica 3:1

HBC Žirafa Žilina – BUKOVINKA Zvolen 3:3

Skupina D

Zaujímavá bola D-skupina , v nej dva zvolenské tímy – Sharks a Sparta Sekier, a hlavne bystrický klub Spartans, ktorému sa však nedarilo a jeho pôsobenie na turnaji skončilo hneď v základnej skupine. O jediné dva góly Spartans sa postaral v prvom súboji Miloš Betka a proti Spišskej Novej Vsi Dominik Martuš.

SPARTANS Banská Bystrica – HbK Sparta Sekier Zvolen 1:3

SPARTANS Banská Bystrica – Sharks Zvolen 0:7

OZ FAIR PLAY SPORTS Spišská N. Ves – SPARTANS Banská Bystrica 4:1

Skupina E

V skupine E sa predstavila Iskra Banská Bystrica a za ňu také mená ako Rastislav Gašpar, Matej Češík či Mislav Rosandič. Iskra najprv podľahla Kežmarku (minulý rok bronzové medaily), no následne rozbila Čadcu, tam úradoval štvorgólový Rasťo Gašpar. Ten rozhodol aj záverečný súboj proti Panthers Senica a to dve a pol minúty pred koncom. Iskra tak postupovala z druhého miesta.

The Red Rats Kežmarok – ISKRA Banská Bystrica 3:1

ISKRA Banská Bystrica – HBK ČADCA 6:0

ISKRA Banská Bystrica – PANTHERS Senica 1:0

Skupina F

V skupine F sa nedarilo UMB-čku, ktoré podľahlo slovenskej 20tke rozdielom dvoch gólov, aj keď vyhrávalo od druhej minúty zásluhou Marka Heckla. Sedem vyslaných striel bolo ale na úspech málo. Proti Dubnici zaznamenal jediný gól Ferletjak a po tesnej prehre s Roltou Brezno sa UMB lúčilo už po základnej skupine.

UMB Hockey Team Banská Bystrica – Slovensko U20 1:3

Brazzers Dubnica – UMB Hockey Team Banská Bystrica 5:1

UMB Hockey Team Banská Bystrica – Rolta Brezno 2:3

Skupina G

Skupina G mala len troch účastníkov a tak postupovali všetci. Cez prvé predkolo musel ísť MiB Zvolen a Chlapci z Martina. Víťaz minulého ročníka Országh Cupu nestačil totiž na Funkey Monkeys LM, s ktorými prehral 0:2 a tí teda postúpili priamo do druhého predkola. O dva góly Zvolenčanov sa postarali Lukáš Pinka a Erik Šebeň.

MiB ZVOLEN – Chlapci z Martina 0:6

FUNKY MONKEYS Liptovský Mikuláš – MiB ZVOLEN 4:2

Skupina H

H skupinu ovládol Aqualand Predators Poprad, ktorý skončil uplynulý rok na štvrtom mieste.

1. predkolo play-off

One Taxi zvládlo prvý vyraďovací duel a gólom Lukáša Lauberta z úvodu druhého polčasu postúpilo do druhého predkola. One Taxi prestrieľalo Bardejovčanov vyše dvojnásobným pomerom 15:7. Úspešná bola aj Iskra, aj keď od 14-tej minúty musela doťahovať maličké manko proti Rolte Brezno. V závere ju spasil opäť Rasťo Gašpar a o jedenásť sekúnd Peter Valent. Sparta Sekier Zvolen vypadla po prehre s Diakovou, keď im ani štrnásť striel nestačilo na prekonanie Murčeka. Nedarilo sa ani druhému zvolenskému tímu MiB. Jeho záverečný gól na turnaji dal Lukáš Pinka.

2. predkolo play-off

Cesta Iskry skončila v druhom predkole, kde Bystričania podľahli nasadenému víťazovi D-skupiny Sharks Zvolen. Hrdinom sa stal Michal Chovan, ktorý rozhodol o postupe Zvolena v 6-tej minúte. Posledný čisto bystrický zástupca One Taxi zvádzalo tvrdý boj so silnými Popradčanmi. Napokon rozhodlo až predĺženie a v ňom Ján Babic, ktorému to sypalo počas tohto turnaja. Podbrezovčania narazili na majstra z uplynulého ročníka. Martin im nedal šancu, aj keď strelecky to bolo vyrovnané 15:17 z pohľadu železiarov. Gólman Náter prvýkrát inkasoval a dovedna až trikrát. Ďalej postúpil po Sharks aj druhý zvolenský celok Bukovinka, ktorá si poradila s Dubnicou nad Váhom. Vypadol výber Slovenska do 18 rokov, ďalej išiel výber do 20 rokov. Jediný tím, ktorý išiel ďalej z tretieho miesta – Diaková, taktiež postúpil do štvrťfinále.

Sharks Zvolen (1.) – ISKRA Banská Bystrica (2.) 1:0

Aqualand Predators Poprad (1.) – HbK ONE TAXI BANSKÁ BYSTRICA (2.) 0:1 pp

Hbk Victors Podbrezová (1.) – Chlapci z Martina (2.) 0:3

BUKOVINKA Zvolen (1.) – DCA STARS Dubnica nad Váhom (2.) 3:1

Slovenský Orol Trenčín (1.) – Brazzers Dubnica (2.) 3:2 po s.n.

FUNKY MONKEYS Liptovský Mikuláš (1.) – HBK Diaková (3.) 2:4

Slovensko U20 (1.) – AUTOGAMES Senica (2.) 3:2 po predĺžení

The Red Rats Kežmarok (1.) – Slovensko U18 (2.) 1:0

Štvrťfinále

Spanilá jazda Diakovej skončila v štvrťfinále na radosť bystrického One Taxi. To prestrieľalo protivníka pomerom 22:9 a zaslúžene postúpilo. Góly dávali Jančiar, Zigo, Kostka, Biro a Srnka, za Diakovú sa rozlúčil čestným gólom Poliaček. Vo štvrťfinále na seba narazili dva zvolenské tímy, víťazi základných skupín. Do semifinále putovali nakoniec Sharks, keď sa popri Gogovi a Maxinovi opäť presadil aj Chovan. Z minulého ročníka bronzoví Red Rats poslali domov slovenskú 20-ku.

HBK Diaková (3.) – HbK ONE TAXI BANSKÁ BYSTRICA (2.) 1:5

The Red Rats Kežmarok (1.) – Slovensko U20 (1.) 3:2 po s.n.

Slovenský Orol Trenčín (1.) – Chlapci z Martina (2.) 1:2 pp

BUKOVINKA Zvolen (1.) – Sharks Zvolen (1.) 0:3

Semifinále

V semifinále One Taxi narazilo na bronzový Kežmarok, ešte ťažšie to mali zvolenskí Sharks, ktorí vyfasovali víťaza posledného Országh Cupu. Za One Taxi proti Red Rats skórovali tak ako v minulom zápase Jančiar, Zigo a Kostka a v 16. minúte to bolo 0:3. V priebehu 18-tej až 22-hej minúty však dovolili Bystričania súperovi vyrovnať dvomi gólmi Oravca a jedným od Pisarčíka. Duel dospel až do samostatných nájazdov, v tejto lotérii mali viac šťastia domáci hokejbalisti, jediný nájazd premenil Tomáš Zigo. Aj druhý semifinálový duel sa rozhodol až v nájazdoch. Zvolen podobne ako One Taxi vyhrával v 17. minúte 0:2 gólmi Mojžiša a Wagnera, ale dovolil súperovi vyrovnať. V rozstrele skórovali Uhnák a Chovan za Zvolen, za Chlapcov z Martina len Kolčák a tak bolo rozhodnuté o bystricko-zvolenskom finále.

The Red Rats Kežmarok (1.) – HbK ONE TAXI BANSKÁ BYSTRICA (2.) 3:4 po s.n.

Chlapci z Martina (2.) – Sharks Zvolen (1.) 2:3 po s.n.

Zápas o 3. miesto

V tomto súboji sa hralo len 1×10 minút a hralo sa aj o to, ktorý z tímov skončí dva ročníky po sebe s medailou. Víťaz uplynulého ročníka však inkasoval poriadnu facku, Kežmarok mu nadelil pol tucta gólov. Hetrikom sa blysol Boris Oravec a aj on dopomohol Red Rats k tretiemu miestu.

The Red Rats Kežmarok (1.) – Chlapci z Martina (2.) 6:2

Finále

Mimoriadne vyrovnaný zápas, na strely 10:10, v čase 07:29 padol jediný gól a jeho autorom bol hrdina Sharks Michal Wagner, vďaka ktorému sa Sharks Zvolen tešili z titulu.

HbK ONE TAXI BANSKÁ BYSTRICA (1.) – Sharks Zvolen (1.) 0:1