S veľkým odhodlaním vstupovali v stredu do finálovej série Tipsport extraligy hokejisti HC´05 Banská Bystrica. Po vyrovnanom semifinále proti Nitre, ktoré stálo zverencov Miroslava Chudého množstvo síl, čakal na tím zo stredného Slovenska súper ťažšieho kalibru – úradujúci majster z Košíc, ktorý po predčasnom vyradení Popradu mal dostatok času na kvalitnú regeneráciu.

HC Košice – HC ’05 Banská Bystrica 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Góly: 5. Suja (Bicek, Sojčík), 14. Cebák (Sojčík, Lapšanský), 38. Bicek (Suja, Bartánus). Zápas v Košiciach sledovalo 7 373 divákov. Stav série 1:0.

Zostava HC Košice: Hylák – Jánošík, Štrbák, Philipp, Šeda, Cebák, Macejko, Drgoň – Spilar, Bartoš, Jenčík – Lapšanský, Hrnka, Sojčík – Bicek, Suja, Bartánus – Kutálek, Chovan, Bondra.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Corbeil – Rosandič, Čížek, Gründling, Guimond, Bambúch, Kousalík, Jaborník – Hudec, Handzuš, Surový – Kudrna, Kytnár, White – Handlovský, Heizer, Kafka – Kadura, Matoušek, Lamper – Preisinger.

HC Kosice - HC '05 Banska Bystrica, hokej, finale 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Banskobystričania sa do skúseného súpera pustili bez rešpektu, už v štvrtej minúte po rýchlej akcii hostí ohrozil Hyláka Kudrna. Boli to však domáci tím, ktorý sa o niekoľko sekúnd neskôr dostal do vedenia. Po Bicekovej strele sa k odrazenému puku medzi kruhmi dostal Suja a umiestnil ho presne do odkrytej časti Corbeilovej svätyne. Kanadskému gólmanovi v službách baranov vzápätí podkúril aj Bartoš po dravom prieniku Spilara. V trinástej minúte našla krížna prihrávka Bartoša nikým nebráneného Cebáka, ktorý však stroskotal na dobre chytajúcom Corbeilovi. O niekoľko momentov neskôr využili domáci prvú presilovú stretnutia, keď Cebákov puk vystrelený spomedzi kruhov priamo do tlačenice pred banskobystrickou bránkou zastavila až sieť za Corbeilovým chrbtom. V šestnástej minúte unikol pri vlastnom oslabení Surový, no jeho zakončeniu chýbala presnosť.

V prostrednom dejstve mali hostia viacero dobrých príležitostí na skorigovanie skóre, stroskotávali však na vlastnej nepresnosti, alebo na pozornosti košického brankára Hyláka. Už v dvadsiatej prvej minúte našiel dobrou prihrávkou Handzuš pred bránkou Hudeca, jeho strelu však v poslednej chvíli zrazil jeden z domácich obrancov. V dvadsiatej deviatej minúte vyskúšal Corbeilovu pozornosť spoza bránky Bartánus, no brankár hostí si pravú tyčku postrážil. Päť minút pred druhou sirénou sa najprv Sojčíkovi nepodarilo po rýchlom prečíslení prepasírovať puk do bránky, aby sa vzápätí na opačnej strane vyznamenal aj Hylák, keď zmaril príležitosť Hudeca. V tridsiatej ôsmej minúte Suja pohotovo bekhendovou prihrávkou naslepo našiel úplne voľného Biceka, a ten z bezprostrednej blízkosti umiestnil puk do odkrytej svätyne hostí. Skorigovať trojgólovú stratu sa následne Banskobystričanom nepodarilo ani pri takmer dvojminútovej presilovke piatich proti trom. Hylák napriek veľkému tlaku a viacerým nebezpečným strelám hostí aj s prispením šťastia ostal neprekonaný.

HC Kosice - HC '05 Banska Bystrica, hokej, finale 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.V záverečnej časti hry sa skóre nezmenilo. Košičania umne bránili dosiahnutý náskok a držali puk na svojich hokejkách. Ofenzívna snaha hostí vyznievala miestami bezradne. Najväčšiu šancu baranov spálil v štyridsiatej šiestej minúte Lamper, ktorého zakončenie po ideálnej prihrávke Preisingera spoza bránky zablokoval v poslednom momente Bartoš. Následne domáci hráči rovnako ako hostia v druhej tretine nevyužili presilovú hru piatich proti trom. V päťdesiatej šiestej minúte dal o sebe vedieť talentovaný Bondra, ktorého bekhendové zakončenie po dravom prieniku skončilo na konštrukcii banskobystrickej bránky. V záverečných sekundách mohol zaplnenú Steel arénu ešte potešiť štvrtým gólom Lapšanský, no jeho samostatný nájazd Corbeil zlikvidoval. Druhý zápas bude mať vo štvrtok v Košiciach úvodné buly až o 19.30 h.