V utorok, 24. novembra 2014 sa podvečer v rotunde Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici konala diskusia so slovenským jazzovým spevákom Petrom Lipom. Prezradil veľa nielen zo svojho života, o láske k blues a jazzu.

Peter Lipa, diskusia, Banská Bystrica 2014 | BBonline.skDiskusia, ktorá vznikla v rámci projektu Uvedomelá mládež a prostredníctvom občianskeho združenia ZADOBE, týmto spôsobom dovolila poslucháčom a divákom nahliadnuť do životného príbehu významnej osobnosti slovenskej umeleckej scény, Petra Lipu. Názov občianskeho združenia predstavuje symbolickú slovnú hračku „z bodu A do bodu B“, čo znamená, že všetkých svojich hostí na besedách rôznych tematických odvetví vyspovedajú ako sa vo svojom živote dostali či vypracovali tam kde sú dnes.

Peter Lipa sa narodil počas druhej svetovej vojny v roku 1943, v Prešove. V zmiešanom manželstve otca židovského pôvodu a matky kresťanky mal ešte o sedem rokov staršiu sestru. Keď mal asi rok, jeho otca Mikuláša Löwyho aj napriek tomu, že už mal slovenské občianstvo odviedli fašisti. Po troch mesiacoch väznenia ho naložili na vlak do koncentračného tábora, Osvienčim. Keďže bol ešte mladý, vzali ho do neďalekého pracovného tábora, kde pracovali v baniach, pod zemou. Ochorel tu a aj umrel.

Keď jeho otca odviedli, matka sa bála, že by mohli vziať aj jej deti, tak sa z Prešova odsťahovali ku starým rodičom do Tatranskej Lomnice a neskôr do Kláštora pod Znievom, kde svoje deti ukryla v kláštore pri rádových sestrách. Po vojne ešte dlhé roky očakávali návrat strateného otca.

Peter Lipa, diskusia, Banská Bystrica 2014 | BBonline.skZo strachu z nacistických hrôz si ľudia po vojne poslovenčovali mená. Priezvisko malo s ich predchádzajúcim spoločné len začiatočné písmeno. A tak ich všetkých jeho matka premenovala z Löwy na Lipu.

Počas rozhovoru spevák rozprával aj o svojich životných úspechoch, začiatky speváckej kariéry. Ako úspech neoznačil všetky tie ocenenia, ktoré za tie roky získal, označil ním len fakt, že je človek, ktorý môže robiť to po čom túži a zároveň ho to aj živí. Tiež spomínal aj neúspechy, keď svoju prvú platňu v Bratislavskom vydavateľstve kvôli vtedajšiemu riaditeľovi rozhlasu vydal až ako štyridsaťročný, pričom v Čechách ho už ľudia poznali.

Počas diskusie zaspieval aj tri piesne, ktoré pochádzajú z jeho posledného albumu s názvom Návšteva po rokoch (2013), kde Lipa spieva texty od ďalšej slovenskej osobnosti, Milana Lasicu.

V rámci projektu budú zaujímavé diskusie pokračovať aj od januára budúceho roku.