V stredu 21. júna sa v športovej hale v Leviciach odohralo Final Four – finále slovenského pohára juniorov vo futsale za účasti štyroch najlepších družstiev po základnej časti, kde nechýbali ani hráči banskobystrickej MIBY.

Semifinále

Levice vs. Košice 2:6 (0:2)

MIBA Banská Bystrica vs. Malacky 1:1 (0:1), 3:4 p.k.

Góly: 30. Peniak – 6. Haramia. ČK: Peniak – Lorinczi.

Náš tím si ako tretí najlepší zmeral v prvom semifinále sily z mužstvom z druhého miesta – Malackami. Celý prvý polčas bol v znamení nepresností a na hráčoch na obidvoch stranách bolo vidno, že väčšina nehrala futsalový zápas od 9. marca, kedy sa odohral posledný súťažný duel juniorov. Po vyrovnanej prvej časti, v ktorej sa ujali vedenia hráči Malaciek. V druhej polovici stretnutia sa Bystričania zlepšili a zaslúžene vyrovnali, no víťazný gól streliť nedokázali. V závere stretnutia boli navyše vylúčení po vzájomnej roztržke náš kapitán Peniak a hosťujúci Lorinczi. V penaltovom rozstrele sa šťastena priklonila na stranu súpera a tak sa MIBA musela uspokojiť so zápasom o bronzové umiestnenie.

Povedal po zápase:

Martin Majling (tréner MIBA Banská Bystrica): „Na Final Four sme cestovali skoro v plnej sile. Chceli sme ukázať, že máme na viac ako je tretie miesto po základnej časti. V prvom dejstve sa však z minima šancí podarilo streliť gól len súperovi. Na druhé dejstvo sme nastúpili ako vymenení a dokázali sme Malacky zatlačiť a po priamom kope Peniaka sme zaslúžene vyrovnali. Následne sme nevyužili dva nájazdy a keď sme pri prázdnej bránke trafili len žŕdku, vyzeralo to na predĺženie. V nervóznom závere sa nám navyše nechal súperom vyprovokovať kapitán Peniak a obaja boli vylúčení, čo výrazne zasiahlo náš tím. Napriek tomu sme si v penaltovom rozstrele verili, no bohužiaľ potrebné šťastie sa na našu stranu nepriklonilo a prehrali sme tak aj tretí rozstrel na Final Four za posledné štyri roky.“

Zápas o tretie miesto

Levice vs. MIBA Banská Bysrica 4:6 (2:2)

Góly: 10. a 20. M. Tóth, 24. M. Misko, 33. vlastný gól – 16. Kráľ, 17. V. Tóth, 21. O. Dobrota, 32. vlastný gól, 37. O. Dobrota, 40. Marko

Zápas o tretie miesto začali lepšie domáci Levičania, ktorí sa ujali vedenia v 10. minúte. Futsalisti MIBY potom zlepšili pohyb a dvomi rýchlymi gólmi otočili skóre, no v posledných sekundách prvého polčase smolne inkasovali na 2:2. Začiatok druhej dvadsaťminútovky bol vynikajúci a po nacvičenom góle z rozohrávky išli Bystričania už po troch sekundách do vedenia gólom Dobrotu. Súper však dokázal opäť odpovedať a vyrovnať. Naši chalani boli v druhom polčase aktívnejší a zaslúžene išli do vedenia aj tretíkrát po vlastnom góle súpera, no o minútu sa smolná situácia opakovala aj na druhej strane a skóre stretnutia bolo opäť nerozhodné. MIBA sa znovu dokázala z vyrovnávajúceho gólu spamätať a po krásnom signále z priameho kopu strelil Dobrota tri minúty pred koncom zápasu dôležitý gól na 5:4. V záverečnej hre bez brankára MIBU podržal gólman Longauer a v posledných sekundách po obetavom výkone spečatil Marko výsledok na 6:4 do prázdnej bránky.

Martin Majling (tréner MIBA Banská Bystrica): „Keďže náš cieľ, vybojovať finále, sa nám nepodarilo splniť, v zápase o tretie miesto sme dali príležitosť aj menej skúseným chalanom. Chýbal nám navyše aj vylúčený Peniak a tak sme do zápasu nešli v pozícii favorita. V úvode stretnutia sme sa trochu hľadali a aktívnejší súper išiel do vedenia. Tento gól nás nakopol a výrazne zlepšeným pohybom sme po dvoch krásnych akciách štvorice Tóth, Kráľ, Marko a Greško otočili stav stretnutia. Gól do šatne sa napriek našim snahám podarilo z protiútoku streliť po nešťastnom momente domácim. V druhom polčase sme pokračovali vo vysokom tempe a vynikajúco hrou sme predčili súpera, čím sme si vypracovali viac šancí ako súper a aj viackrát skórovali. Chalani ukázali, že dnes mali možno aj na celkové víťazstvo, no penaltový rozstrel v semifinále nás stál lepšie umiestnenie.“

Finále

Malacky vs. Košice 3:3 (1:1), 3:2 p.k.

Vyhodnotenie Futsalovej extraligy juniorov 2016/17

All stars team sezóny: Kušnír (Košice) – Peniak (MIBA), M. Tóth (Levice), Kofčák (Košice), Čeřovský (Malacky)
Najlepší strelec: Turek (Košice)
Najlepší hráč Miby na Final four: Ondrej Dobrota

Zhodnotenie sezóny 2016/17

Martin Majling (tréner MIBA Banská Bystrica): „Ročník 2016/2017 bol za posledné štyri roky, odkedy sme založili juniorský tím, najkvalitnejším, čo sa odrážalo aj na výsledkoch jednotlivých družstiev. Do súťaže sme išli s cieľom skončiť do štvrtého miesta, aby sme mali istú účasť na Final Four aj vo štvrtom ročníku po sebe, čo sa nám aj podarilo. S tretím miestom som preto spokojný, aj keď v posledných zápasoch sa nám nepodarilo obhájiť minuloročné druhé miesto, keďže nám chýbalo pár kľúčových hráčov. Výkony našich chalanov však boli po väčšinu súťaže vynikajúce, o čom svedčí aj fakt, že sme dokázali poraziť každého súpera. Po dvoch rokoch sme ako jediný uštedrili porážku Košiciam, čo je veľmi cenné víťazstvo. Vynikajúci kolektív ukázal, že keď sa zídeme v plnej sile, sme veľmi nebezpečným tímom. Pozitívom uplynulej sezóny je aj fakt, že sme troch hráčov pravidelne zapájali aj do mužskej extraligy, čo je pre plynulý prechod z juniorov do mužov veľmi dôležité. Všetkým chalanom za celú sezónu ďakujem.“