Jarmočný piatok patril v Banskej Bystrici aj hokeju. Po zápasoch so súpermi v európskej hokejovej lige majstrov, sa pre hokejistov HC ’05 začala aj sezóna v domácej najvyššej súťaži.

Úvodné kolo Tipsport ligy postavilo proti sebe finalistov predchádzajúcej sezóny. Bolo tak jasné, že Nitra bude mať čo oplácať. Barani však už za sebou v sezóne majú ostré súboje a postupne tak aj ladia nedostatky na ľade, ktoré letnou prestávkou a najmä zmenami kádra nastali.

Úvod piatkového podvečera patril na banskobystrickom zimnom štadióne ceremoniálu vyvesenia majstrovskej zástavy na štadióne, o ktoré sa postarali Michal Handzuš, Tomáš Surový či Richard Zedník. Úvodným buly zápasu, o ktoré sa postaral reprezentačný tréner Craig Ramsay, však už oslavy titulu definitívne skončili. Oficiálne sa totiž začala nová sezóna, v ktorej už „včerajšia“ sláva nehrá žiadnu úlohu.

Jasné to bolo hneď od úvodných sekúnd, pretože obaja súperi sa do seba zahryzli v tempe, ktoré nemalo ďaleko od finálovej série play-off. Pozorní však boli brankári na oboch stranách. Do sľubnej príležitosti sa dostal už v druhej minúte Bubela, no stroskotal na Hartzellovi. Zverenci trénera Országha síce v prvej časti hry dokázali kontrolovať puk, no keď oň prišli, hostí púšťali do nebezpečných situácií. Podobne, ako pri predchádzajúcich zápasoch s európskymi súpermi, sa to dokonca najvýraznejšie ukázalo pri vlastnej presilovke. V tej mal jednu z najväčších šancí úvodnej tretiny nitriansky útočník Matej Paulovič a barani z nej nedokázali vyťažiť nič.

V druhej časti hry začali domáci čoraz viac chybovať. Zbytočne strácali puky a hráči Nitry si dokázali vytvárať čoraz viac príležitostí. To sa vystupňovalo v nervozitu, ktorá vyvrcholila tromi vylúčeniami na strane baranov v krátkom slede po sebe. A aj keď oslabenia domáci ešte ustáli, dve minúty pred koncom druhej časti hry prvýkrát v zápase inkasovali. Kanadský útočník v drese Nitry Anthony Luciani z voleja pred Lassilom vyslal puk bekendovou stranou do horného rohu svätyne baranov a otvoril skóre.

Na úvodný gól chceli hostia nadviazať hneď od úvodu poslednej časti hry, no domáci boli už pozornejší. Na začiatku 53. minúty sa navyše hráčom HC ’05 podarilo vyrovnať. Pozornosť i šikovnosť preukázal Josh Brittain, keď využil zaváhanie súpera a následne aj svoje sólo na Hartzella – 1:1. Hralo sa odznova a oba tímy sa snažili o zvrátenie výsledku na svoju stranu. Ubehlo 58. minút hry a do sľubného útoku sa dostal Patrik Lamper, ktorého však ešte stihol zblokovať Mezei. Puk si ale všimol Branislav Kubka, nezaváhal a následne sa nemýlil ani pred bránkou hostí. Tí na inkasovaný gól zareagovali prakticky ihneď po vhadzovaní. Na opätovné zastavenie časomiery stačilo po účelnej kombinácii Blackwaterovi dvadsať sekúnd 2:2. A to ešte Nitra mala puk na svojich hokejkách väčšinu zostávajúceho riadneho hracieho času. Zápas však dospel do predĺženia, v ktorom lepší rozbeh zo záveru duelu využili zverenci Andreja Kmeča, keď sa po minúte a pol predĺženia presadila spolupráca dvoch autorov piatkových gólov Nitry Blackwatera a Lucianiho a druhý menovaný po ideálnej prihrávke nemal problém prekonať Lassilu.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 2:3 pp (0:0, 0:1, 2:1 – 0:1)

Góly: 53. Brittain, 59. Kubka (Lamper) – 38. Luciani (Šiška, Krištof), 59. Blackwater (Luciani), 62. Luciani (Blackwater). Zápas v Banskej Bystrici sledovalo 2548 divákov.

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Lassila – Dame-Malka, Sedlák, Kubka, Ďatelinka, Gélinas, Mihálik, Brejčák – Lunter, Faille, Bartánus – Lamper, Bortňák, Belluš – Hohmann, Bubela, Brittain – Tamáši, Češík, Gabor.

Zostava HK Nitra: Hartzell – Rais, Mezei, J. Kováčik, Pupák, Ordzovenský, M. Hruška, F. Kuzma, Korím – Paulovič, Krištof, Šiška – Luciani, Blackwater, T. Mikúš – H. Ručkay, Šille, Kutálek – Štumpf, Friedmann, Rzavský.

Banskobystrickí hokejisti sa na domácom ľade predstavia opäť už v nedeľu, kedy od 17.00 h privítajú hráčov MsHK Žilina.