Vyznať sa v mori bankových produktov nie je vôbec jednoduché. Aj pre ostrieľaných finančných žralokov je výzvou mať prehľad o všetkých ponukách a produktoch – nieto ešte pre nás, malé rybičky, v mori financií.

Napríklad také účty. Viete koľko rôznych druhov existuje, a ktorý je vhodný v akej situácii? Kedy máte právo na legislatívny účet? Aký je rozdiel medzi detským a študentským účtom? A čo znamená, keď je účet devízový?

Hoci je svet bankových účtov spletitý, pokúsime sa vám pomôcť, aby ste sa začali aspoň trocha orientovať. Uvidíte, že to je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. V princípe existuje viacero typov účtov, s ktorými sa obyčajne stretnete: detský účet, študentský účet, bežný účet, podnikateľský účet a účet pre dôchodcov. Takže, aký je medzi nimi rozdiel?

Detský účet

Potrebuje vaše dieťa denne pracovať s peniazmi (platiť si lístok na autobus, kupovať si desiatu a pod.), a nechcete mu dávať z rôznych dôvodov hotovosť? Presne na toto je ideálny detský účet, ktorý je určený pre deti od 0 – 15 rokov. Súčasťou väčšiny detských účtov je platobná karta, nulové poplatky za vedenie účtu a denný limit na platby.

Niektoré banky pridávajú aj rôzne bonusy. Napríklad v ČSOB dostanú deti aj výhodné poistenie, sporiaci účet či stavebné sporenie. Účet môžete teda použiť aj ako “vkladnú knižku”, a dieťaťu postupne sporiť na väčšie veci v budúcnosti (štúdium, vysnívaný výlet …).

Študentský účet a účet pre mladých

Ako deti rastú, menia sa aj ich potreby. Študentské účty/účty pre mladých sú väčšinou stále zadarmo (bez poplatkov za vedenie účtu), ale sú takpovediac “vylepšené” – pridávajú k službám aj veci ako internet banking či bankové mobilné aplikácie (napríklad ČSOB SmartBanking). V niektorých prípadoch dostanú teenageri k dispozícii aj povolené prečerpanie!

Pre študentov na programoch Erasmus bude výhodné aj využitie platobnej karty VISA Classic Student, ktorá platí kdekoľvek v zahraničí.

Študentské účty a účty pre mladých sa vedú pre ľudí vo veku od 15 do 25 – 28 rokov.

Bežný účet

Základný bežný účet, ktorý má dnes snáď už každý. Poplatky sa od banky k banke líšia (za vedenie účtu to môže byť od 0 – 15 eur mesačne), a to isté platí aj o dodatkových službách.

V prípade ČSOB je napríklad štandardný účet bez poplatkov v prípade, že splníte 2 zadefinované podmienky. Okrem toho je súčasťou aj internetbanking, mobilná aplikácia ČSOB SmartBanking , povolené prečerpanie, a niekoľko ďalších bonusov – zvýhodnenie úroku na hypotéku alebo vyšší úrok na sporiacom účte.

Podnikateľský účet

Je veľmi rozšíreným mýtom, že každý podnikateľ musí mať otvorený podnikateľský účet. Hoci to nie je pravda, určite sa to oplatí. Podnikateľský účet vám totiž pomôže udržať si prehľad a poriadok v účtovníctve, a podľa výberu banky vám aj môže pomôcť so zákonnými povinnosťami (vedenie sociálneho a rezervného fondu).

Pri podnikateľských účtoch ČSOB získate v základnom balíku neobmedzené množstvo online platieb, platobnú kartu a 35 prijatých platieb za 7 eur mesačne. Ak splníte vopred stanovené podmienky, nezaplatíte dokonca vôbec nič!

Účet pre dôchodcov

Po tom čo dosiahnete dôchodkový vek, máte právo na zvýhodnený účet. Seniorské účty sú často bez poplatkov alebo za minimálnu cenu. Oproti klasickým účtom však môžu byť oklieštené a nemusia obsahovať určité vymoženosti ako internetbanking či výhodnejšie ponuky na poistenie a sporenie, ktoré štandardné účty obsahujú.

Na to, aby ste mohli dostať dôchodkový účet nemusíte byť len senior – máte na neho právo v prípade, že poberáte akýkoľvek dôchodok (platí aj pre invalidný dôchodok a i.).

A to by sme mali! Vidíte, nebolo to až také zložité.

Teraz už viete, ako sa v základe rozdeľujú bankové účty, a čo dokážu!

Samozrejme, že podrobností a detailov, ktoré by sme mohli rozoberať je nekonečne veľa, ale na to aby ste sa vedeli lepšie rozhodnúť, aký účet teraz potrebujete, už viete viac než dosť. Takže, hurá do finančného oceánu.